“Güvenilir Eller projesiyle sektörün hem bugününü hem de geleceğini geliştirmek için çalışıyoruz”

2008 yılından itibaren Unilever bünyesinde olan Bora Usal şimdilerde Unilever Ev Dışı Tüketim Pazarlama Direktörü olarak görev alıyor. Unilever’in hedef kitlesi, sektöre sunduğu çözüm ve geleceğe yönelik hedeflerinden bahseden Usal, Güvenilir Eller projesiyle de profesyonel mutfaklarda şeflerin yemek aşklarını özgürce yaşamalarına katkı sağlamak için çalışmalar düzenlediklerini bizimle paylaşıyor. 

Bora Usal Unilever’in ev dışı tüketim kanalının gelişimi için sektörün farklı oyuncuları ile iş birliği yaptıklarını ve 300’ü aşkın şeften oluşan ekibi ile profesyonel gıda hizmetleri alanında lezzet, kolaylık ve besin değerini tutarlı ve yüksek standartlarla dengeleyen yemek çözümleri sunduklarını söylüyor ve ekliyor; “Gıda hizmetleri profesyonellerinin oluşturduğu küresel ağımızla en iyi sürdürülebilir malzemelerin tedarik edilmesine, kaliteli ürünler geliştirilmesine, ilham verici ve dünyadaki trendlerle uyumlu tarifler yaratılmasına, şeflere ihtiyaç duydukları eğitim ve desteğin verilmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Evin dışında her tür tüketimin gerçekleştiği otel, restoran, kafe, fastfood, pastane, hastane, okul, ofis, sanayi kuruluşları, hedef kitlemizi oluşturuyor. Ayrıca müşteri deneyimlerini de geliştirmek ve iyileştirmek için restoranlarla iş birliği yapıyoruz, birlikte çalışıyoruz.” 

“UFS ile güçlü işletmeler”

Sektöre sundukları ürünler hakkında da açıklamalarda bulunan Usal, “Lipton markamızla bardak poşet çay, demlik poşet çay, dökme çay, bitki ve meyve çayları ürünlerimizi, Calve ve Hellmann’s markalarımızla soslarımızı, Knorr markamızla çeşnilerimizi, bulyonlarımızı ve çorbalarımızı, dünya soslarımızı ve yemek hazırlayıcılarımızı, Carte D’or markamızla tatlılarımızı, Algida markamızla dondurmalarımızı müşterilerimizin beğenilerine sunuyoruz” diyor. Sektöre sağladığı kolaylıklar ve sundukları çözümleri de bizimle paylaşan Usal sözlerine şöyle devam ediyor: “Unilever Food Solutions olarak müşterilerimize sunduğumuz kaliteli ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilen ürünlerin yanında geçmişten beri sunduğumuz, sektörün hem bugünü hem de geleceğini geliştirmeye yönelik hizmetlerimizle servis veriyoruz. Örnek olarak, 3 yılda 81 ile ve 51.000’den fazla kişiye ulaşan gıda güvenliği eğitimimiz Güvenilir Eller’i, Özyeğin Üniversitesi ile birlikte geliştirdiğimiz ve restoranların kârlılıklarını artırmalarına katkı sağlayacak “UFS ile Güçlü İşletmeler” projemizi, 2020 yılında lanse edeceğimiz ve gastronominin yarattığı ekonomik değere dikkat çekerek profesyonel mutfaklarda sağlıklı ve destekleyici bir çalışma ortamına katkı sağlamayı hedeflediğimiz Fair Kitchens servislerimizi sayabiliriz.”

“Güvenilir Eller sertifika programı ile 51 bin mutfak çalışanına ulaştık”

Usal, “Unilever Food Solutions olarak kaliteli, yenilikçi, standartları yükselten, mutfakta zaman kazandıran ve her 2 mutfaktan 1’ine ulaşan ürünlerimizle, şeflerin yemek aşklarını özgürce yaşamalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz projelerden biri olan ve üç yıl önce başlattığımız Güvenilir Eller sertifika programı ile bugün 51 bin mutfak çalışanına ulaştık. Projenin resmi web sitesi guvenilireller.com web sitesinden kayıt olanlar arasından 37 bin kişi ise isme özel sertifikasını almaya hak kazandı. Projeye İstanbul (12.582), Antalya (5467) ve Ankara (4929) başta olmak üzere bir çok ilden katılım aldık. Böylece mutfaklarda şeflerin en çok ihtiyaç duyduklarını belirttikleri hijyen konusunda onlara ve dolayısıyla sektöre katkıda bulunmaktan dolayı son derece mutluyuz. Sektör standartlarını yükseltecek benzer projelere önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın