Yıldız Şeflerden Santiago Lastra, Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Yıldız şeflerden Santiago Lastra, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyonda gastronomi sektörü ve tutkunları ile buluşuyor.

15 yaşından itibaren profesyonel mutfaklarda çalışan ve San Sebastian’s Mugaritz gibi küresel kurumlar aracılığıyla ortaya çıkan Santiago Lastra’nın yolculuğu, en deneyimli lokantaları bile etkileyecek bir yolculuktur.

Son dört yılda Santiago, anavatanına dönme ve 2017’de NOMA Mexico’yu başlatma davetini kabul etmeden önce, Londra’daki Tate Modern ve Kopenhag’daki Hija de Sanchez gibi yüksek profilli kuruluşlarda konuk şef davetlerini kabul ederek dünyayı dolaştı. Konsept Rene Redzepi’nin sağ kolu olan Santiago, yılını ülke çapındaki mütevazı küçük ölçekli üreticilerden sıra dışı malzemeleri araştırarak ve tedarik ederek geçirdi.

Bu deneyimden sonra, seyahat ederek ve Meksika gastronomisinin arkasındaki gelenekleri ve kişilikleri tanıdıktan sonra, dünyada otantik Meksika mutfağının sadece birkaç örneği olduğunu fark etti; pek çok restoran, gerçek kalitesini ortaya çıkaran maddi olmayan unsurları gözden kaçırdı.

KOL, Meksika’yı özgün bir şekilde temsil eden azınlığın bir parçası olma arzusundan şekillenen Tulum’daki bir plajda doğdu. Kökleri geleneğe dayanan, ancak her zaman gelişen ve uyum sağlayan, özünde manzara, kültür ve insan anlayışını barındıran bir mutfak.

KOL lansmanından bu yana Santiago, GQ En İyi Şef 2021 unvanını aldı ve 2021 Yılının Yeni Gelişi olarak La Liste’den KOL için ödüller topladı ve Ulusal Restoran Ödülleri’nde Birleşik Krallık’taki en iyi 35 restorandan biri olarak kabul edildi.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın