Spesiyal lezzetleriyle İstanbul’da gerçek bir Japon rüzgarı: İnari Sushi&Omakase

İnari Sushi&Omakase, ilk olarak 2012 yılında Kuruçeşme’de kapılarını açıyor. Marka o günden bu yana eşsiz lezzetlerini Boğaz’ın kıyısında ve ikinci şubesi Vadi İstanbul’da misafirlerine sunmaya devam ediyor. İnari’nin bolluk ve bereket anlamına geldiğini söyleyen Executive Chef Barlas Günebak kariyerine damga vuran Japon mutfağını bizlerle paylaşıyor.

İnari Sushi&Omakase, yaratıcı ve kaliteli mutfağıyla benzersiz bir konsept sunuyor. Mekân, ismini Japonya’nın beş büyük tanrısından biri olan ve bolluk-bereket anlamına gelen İnari’den alıyor. Yeni lezzetler yaratma tutkusuyla hem mutfakta hem de bar kısmında hiç durmadan denemeler yapan Barlas Günebak, “Açıldığımız ilk günden bu yana aynı tutku ile misafirlerimiz için çalışıyoruz” diyor.

Türkiye’nin ilk Omakase şefi: Barlas Günebak

Barlas Günebak’ın, mutfağa olan ilgisi, ailesinden geliyor. Mesleğe Antalya’da Martı Myra Otel’de komi şef olarak başlayan başarılı şef, sushi ile ilk olarak bu dönemde tanışıyor. Japon mutfağının özgün ve sanatsal yapısından etkilenen Günebak, kariyerini bu alanda geliştirmeye karar veriyor. Çırağan Sarayı’nda yer alan Benihana, Itsumi ve İyoki’de Japon mutfağı konusunda giderek uzmanlaşan Günebak, Türkiye’nin ilk Omakase şefi olarak “Sushi Master” unvanına da sahip oluyor. 2012 yılından bu yana ise; İnari Sushi&Omakase’nin kurucu şefliğini üstlenerek menülerin yaratıcısı olmaya devam ediyor.

“Kendimi Japon mutfağı aşçısı olarak tanımlıyorum”

İnari’de lokal ürünleri Japon malzemeleriyle buluşturan ve kendi reçetelerini oluşturan başarılı şef, her sene değişen menü dışında, aylık special lezzetleri de müşterilerine sunuyor. “Benim İnari’de yapmak istediğim orijinal suşi nigiri” diyen Günebak, “Benim yapmak istediğim Japon mutfağıydı. Bir branşta ustalaşmak gerekiyor. Ben de bu alanda ustalaştım ve kendimi Japon mutfağı aşçısı olarak tanımlıyorum” ifadelerini kullanıyor.

İnari’de mısır tempura ve trüf mayonezli kirohana roll deneyimi

Deneyimli şef bu sezon biraz daha fresh lezzetlere yönelme peşinde ve yaz mevsiminde daha rahatlatıcı lezzetlerin ön planda olacağı müjdesini veriyor, çiğ lezzetlere ve soğuk başlangıçlara yeni eklemeler yapacağını da sözlerine ekleyerek, “Her bir lezzetimiz çok özel. Aslında hepsi benim birer çocuğum gibi bu yüzden birini seçmem zor ama misafirlerimizin en çok tercih ettikleri neler derseniz; mısır tempura, spicy aioli soslu karides tempura ve trüf mayonezli kirohana roll’ü sayabilirim” açıklamalarında bulunuyor.

“İyi yemek ancak iyi malzeme ile yapılabilir”

İnari Sushi&Omakase’yi muadillerinden ayıran özellikleri soruyoruz başarılı şefe. “Birincisi en iyi kalite ürünü kullanıyoruz” diyor ve sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Maliyet düşürmek adına malzeme kalitemizi hiç bir zaman düşürmedik. Çünkü iyi yemek ancak iyi malzeme ile yapılabilir ve bu iyi malzeme yaratıcılıkla buluşunca ortaya güzel lezzetler çıkıyor. Öte yandan gelecek için ‘omakase’ üzerine yoğunlaşıp yine bir ilki gerçekleştirme hayalim var. Bizim işimiz aktif olup yeni şeyler üreterek beslenmeyi gerektirir. Ben ne kadar bu tutkuyla beslenirsem o kadar güzel şeyler ortaya çıkacaktır.”

Sosyal Medya'da Paylaşın