Sheraton Çeşme Executive Chef İsmail Kalkan: “Menüye insanların vücut direncini artırıcı lezzetler ekledik” 

Her ay Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro’da şefleri ağırladığımız Masabaşı Sohbetleri’nde bu dönem, sezon bölgelerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerle biz şeflerin konuğu oluyoruz. 30 yıldır HoReCa’nın bir numaralı iş ortağı Metro Türkiye, pandemi döneminde de işletmeleri desteklemeye devam ederek, işletmecilerin ve şeflerin sorunlarına kulak veriyor ve bu yönde çözümler geliştiriyor. Masabaşı Sohbetleri’nde bu ay İzmir otelciliğinde yeni normalleri ve sezona hazırlık süreçlerini masaya yatırdık. Swissôtel Büyük Efes İzmir ev sahipliğinde ve FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen moderatörlüğünde gerçekleşen sohbetin konukları arasında Sheraton Çeşme Executive Chef’i İsmail Kalkan da yer aldı.

Koronavirüs sebebiyle turizm sektörü zor bir süreçten geçiyor. Birkaç aydır kapalı kalan oteller, yeni kurallarla açılmaya hazırlanıyor. Turizm sektörünü ele aldığımız Masabaşı Sohbetleri’nde konuşan Sheraton Çeşme Executive Chef İsmail Kalkan, tüm hazırlıklarını tamamlayan Sheraton Çeşme’nin 26 Haziran tarihinde açılacağının müjdesini veriyor.

Sheraton Çeşme, İzmir’de yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip. Otel; resort, spa ve kongre merkezi olmak üzere üç konseptte hizmet veriyor. Otelin 800 kişilik bir kapasiteye sahip olduğunu dile getiren İsmail Kalkan, “Misafirlerimiz daha çok; Genelde yerli turiste hitap ediyoruz. Yabancı misafirlerimiz de çok ilgi gösteriyor özellikle kışın termal suyumuzu kullanmaya geliyorlar” diyor.

“Doluluk oranımızı yüzde 30’da tutmaya çalışacağız” 

Sheraton Çeşme, kahvaltıyı açık büfe veriyor. Camlarla çevrili Coppa Cafe adlı alanda ise akşam yemeği sunuyor. Misafir memnuniyetinin ve sağlığının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Kalkan, otel misafirlerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Bu sene doluluk oranımızı yüzde 30’da tutmaya çalışacağız. Haziran’ın 26’sında açılmaya hazırlanıyoruz. Belgemizi aldıktan sonra misafirlerimizi kabul etmeye başlayacağız. Altyapı çalışmalarımızı oluşturduk. Misafirimizi koruma adı altında gerekli önlemlerimizi alıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Yeni bir dünya düzenine geçiyoruz” 

Sheraton Çeşme, pandemi sürecinde üzerine düşen görevleri büyük bir titizlikle yerine getiriyor. Gıda güvenliği, misafirlerin güvenliği konusunda bir dizi önlemler almaya devam ediyor. “Bu süreç bizim için çok etkili oldu” diyen başarılı şef sözlerini şöyle sürdürüyor: “Biz şu an daha çok bilinçlenme boyutuna geçtik. Şu an yeni bir dünya düzenine geçiyoruz. Bizler artık bu süreçte ‘neler yapabiliriz; nasıl etkili, faydacı olabiliriz’ bunları düşünüyoruz. Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Açık büfelerde marketing büfe dediğimiz standartlara doğru geçmeye başladık. Tabii süreç bütün turizm otelcileri kötü etkiledi, gelirler düştü.”

“Gıda israfı ve tüketim konusunda daha bilinçli olmaya başladık” 

Sheraton Çeşme, sosyal mesafe kuralı koyuyor ve otelde doluluk oranını bu sezon yüzde 30’larda tutmaya çalışıyor. Bu oranın yaklaşık 250 kişiye tekabül edeceğini belirtiyor İsmail Kalkan. Havuz menüsünde daralmaya gittiklerini de belirterek, “İnsanların vücut direncini artırıcı lezzetleri menüye ekledik. Vücut direncini arttırıcı yiyeceklere çok önem verdik. Yeşillikleri ve daha çok geleneksel yemekleri pişirme tekniklerini ve tarihçelerini bozmadan ön plana çıkardık. Öte yandan servisler de belli kurallar çerçevesinde yürütülecek. Yönetmeliğin verdiği karara göre; paketli çatal, bıçak, kapalı tuz, karabiberler kullanılacak. Aslında bu kurallar bir yandan iyi oldu. Gıda israfı ve tüketim konusunda daha bilinçli olmaya başladık. Pandemiyle beraber en güzelini nasıl yapabiliriz menülerimizde nasıl daha farkındalık yaratırız diyerek Çeşme Sheraton Mutfak takım çalışanlarının yaratıcılık tarafımızı ortaya çıkartı” diyor.

“Metro Türkiye, yerel ürünleri sağlama konusunda çok başarılı çalışmalar yürütüyor” 

İsmail Kalkan, İzmir denildiğinde akla hep; deniz, balık, zeytinyağlıların geldiğini fakat İzmir’de bölgesel birçok ürün ortaya çıktığını vurguluyor. Sheraton Çeşme olarak doğal lezzetleri ortaya çıkardıklarını da ifade ederek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Aslında biz kendi özümüze dönemiyoruz. Batı sentezini daha çok benimsiyoruz. Oysa Batı’ya verecek çok şeyimiz var. Ege’de aslında kendi özümüze dönerek hem turizmi canlandırabilir hem de yöresel lezzetleri ortaya çıkarabiliriz. Bu konuda tüketicilerin de bilinçlenmesi gerekiyor. Biz Sheraton Çeşme olarak lezzetlerimizde Türkiye’nin dört bir yanından yöreye has, yerel ürünleri kullanıyoruz. İş ortağımız Metro’da bu konuda çok güzel çalışmalar yürütüyor.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın