Alman turizm sektöründe durum kötüleşiyor mu?

Seyahat etmeyi seven Almanların çoğu koronavirüs pandemisi nedeniyle çekimser davrandı. Seyahat şirketleri ve tur operatörleri bu yaz sezonu Temmuz itibarı ile satışlarda yüzde 70 azalma kaydetti.

Almanya’da turizm sektörünün koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşadığı kayıp daha da artıyor. Travel Data + Analytics’in (TDA) yaptığı bir değerlendirmeye göre, Temmuz ayı sonu itibarı ile bu yaz için sektörün yaşadığı kaybın yüzde 70 olduğu görüldü. Önceki aya göre ise sektörün yaşadığı kaybın yüzde yedi olduğu dikkat çekiyor. 2020/2021 kış sezonu için yapılan satışların bir önceki aya göre yüzde 10 azaldığı ve geçen senenin aynı dönemine göre ise kaybın yüzde 52 olduğu tespit edildi.

Almanya’nın koronavirüs pandemisi nedeniyle uyguladığı uluslararası seyahat uyarıları yüzünden Temmuz sonu itibarı ile önde gelen turizm destinasyonlarından Türkiye ve Mısır gibi ülkeler ile Uzakdoğu’ya tatil satışı yapılamadı. Kruvaziyer gemiler ile yapılan tatiller de henüz yeniden başlamamıştı. Bu şartlar, sektöre büyük kayıplar olarak yansıdı. Yunanistan gibi durumu görece iyi olan ülkelere yönelik satışlarda bile önceki yıla göre yüzde 46’ya varan azalmanın olduğu dikkat çekti. Böylece bütün turizm sektöründeki satışlarla bu Temmuz’da geçen sene Temmuz’un ancak üçte birine ulaşılabildiği görülüyor.

Yaz sezonu kaybı yüzde 94

Temmuz sonu itibarı ile Almanya’da tatilcilerin pandeminin gelişimi konusundaki endişeleri yüzünden çekimser davrandığı görüldü. Hem tatilcilerin çekimser tavrı hem de bu seneye yönelik iptaller nedeniyle sektörün yaşadığı gelir kaybının yaz sezonu için yüzde 94 olduğu, bu kaybın 2020/2021 kış sezonu için de yüzde 85’e ulaştığı tespit edildi.

Temmuz ayında tatile karar verenlerin tercihi ise kısa vadeli yaz tatili oldu. Sezon satışının yüzde 48’i Temmuz ve Ağustos ayları için yapıldı. Tatilcilerin yüzde 18’i, yani yaklaşık beşte biri sonbaharda bir tatil yapma yönünde tercihini kullanırken, rezervasyonların yüzde 13’ünün gelecek kış sezonu için yapıldığı dikkat çekiyor.

2021 yaz sezonu umut verdi

Sektör için sevindirici bir gelişme ise gelecek sene için söz konusu. Temmuz ayı sonu itibarı ile yapılan satışta talebin yüzde 21’inin 2021 yaz sezonu için olduğu dikkat çekiyor. Bu da 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 76 artış anlamına geliyor. Bu gelişmede 2021 ön satışlarının normaldekinden çok daha erken başlayabilmesinin etkili olduğu görülüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın