Rıza Belenkaya: “Krizden sonra köklü bir toplumsal değişim gerçekleşecektir”

Gündem Değerlendirmeleri’nde ünlü şef Rıza Belenkaya ile gerçekleştirdiğimiz sohbette pek çok konuya değindik. Başarılı şef koronavirüs salgının gastronomi sektörüne etkisi ve değişecek dinamikler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Midpoint’in Executive Ar-Ge Chef’i Rıza Belenkaya koronavirüs salgını hakkında, “Bu süreç, şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gerektiğini gösterdi. Daha önce yaşadığımız deprem gibi diğer kötü felaketlerden daha farklı çünkü bu küresel bir felaket. Ama ben şuna inanıyorum, büyük bir dayanışma içerisinde bu salgının üstesinden gelebiliriz. Devletle, halkla toplumdaki herkesin dayanışma içerisinde olması gerekiyor” dedi. Krizin insanlar üzerinde psikolojik bir etki bırakmaya başladığını belirten Belenkaya, “Krizden sonra köklü bir toplumsal değişim gerçekleşecek. İnsanlar şu anda kendi muhasebelerini yapıyorlar ve bu sebeple bir değişim göreceğimize inanıyorum” şeklinde sözlerine devam etti.

Mutfakta her zaman yerel ürünler kullanmasıyla bilinen başarılı şef, doğru ürünü bulmak için birçok noktayı gezdiğini hatta bu işe kendisinin de fide dikerek el attığını belirtti. Yerel ürünlerin ve mutfağın önemini ise, “Dünyayı ilgilendiren bir mesleğe sahibiz. Ve trendleri yakalamamız gerek. Ama ulusal olmadan uluslararası olamazsın. Bu ülkede yetişen her ürünün her özelliğini bilmek zorundasın. Bölgelerin ürün bilgisi ve iklimi gibi her şeyi bilmek zorundasın. Bizim nimet gibi bir coğrafyamız var. Sadece oradaki üreticilerin devletin yardımı ile üretimlerini sürdürülebilir kılması gerekiyor” cümleleriyle vurguladı.

Sosyal Medya'da Paylaşın