3 Michelin yıldızlı şef Niko Romito: “Bu süreçte dayanışmayı yeniden keşfedeceğiz”

3 Michelin yıldızlı dünyaca ünlü İtalyan Şef Niko Romito, koronavirüs salgını ve gelecek hakkındaki düşüncelerini FoodinLife’a açıkladı.

“Bir vatandaş olarak ve bir erkek olarak ülkemizde ve dünyada neler olup bittiğine endişe ve acıyla bakıyorum. Kendimi güçsüz ve etkisiz hissediyorum ancak değerlerimizdeki güven ve hepimizin içindeki güç bayrağımızın altında birleşiyor.

Bir aşçı ve girişimci olarak, bana ait olmadığı gibi tüm ulusumuza da ait olmayan bu zorunlu hareketsizlikte kalbimde ve zihnimde ihmal edilmiş hissediyorum. Bu günler, projelerimle ilgili derin bir yansımanın günleridir ve aynı zamanda genel olarak gelecekte insanların ve tüm gezegenin refahına, doğaya ve yasalarına saygı duymaya, doğal içerikleri derinlemesine incelemeye, lezzetlere ve dengeye daha fazla odaklandığımı gördüm. Bu süreçte geleceğin mutfağının, basitçe bir şefin yaratıcı egosunu ifade etmek için kendi kendine orada olmadığını, birkaç kişiyle sınırlandırılmamış ve paylaşılmamış bilgi ve eğitimin bir enstrümana dönüşmesi gerektiğini düşündüm. Dünya tarihinde önemli bir sayfaya imza atan bu süreç, bize iş birliği olmadan kişisel başarının bir değeri olmadığını öğretiyor. Eminim ki yapabileceğimizi bilmediğimiz şeyleri ve artık bulamadığınız değerleri, en başta dayanışmayı, yeniden keşfedeceğiz ve eminim ki bir bütün olarak işletmeler ve insanlık için daha iyi bir gelecek inşa edeceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın