Baharın Yeşile İnce Dokunuşu; Nalia Karadeniz Mutfağı

Karadenizli için dünyanın neresinde olursa olsun köyünü ve yaylasını belleğinde ilkbahar düşleriyle yaşatır. Nalia, sadece Karadeniz mutfağını yaşatan bir restoran değil, Karadenizliler için evdir aslında. Anne yemeğinin tadı, evin kokusu, memleketin havasıdır. 

Karadeniz, baharın o hafif esintisinde bir kez daha uyanıyor ve bir kez daha aldığı nefesi içine çekip güne hazırlanmaya koyuluyor. Çiçeğini yavaş yavaş meyvelere bırakan renkli ve capcanlı yapraklar tatlarını yanından geçenlere ikram etmek için dallarda salınıyor sanki. Bir yaz yeniden başlıyor.
Koyun, kuzu, inek, ördek hayvanların her biri küçük evinden mutlulukla çıkıyor. Kimisi içine girdiği suyun keyfinin derdinde, kimisi de yeşil otlarla kahvaltı yapmanın peşinde.

Yıl boyu taze ürünlerin kullanımı için Nalia hazırlıkları tamda bu aylarda başlar

Nalia, Karadeniz Mutfağını sürdürülebilir değerlere sadık kalarak ve lezzeti geleneksel usullerde ve aslına en uygun şekilde yaşatıyor.

Yerel kullanımın yanında ürünler, mevsiminde tüketilmesine dikkat edilerek temin ediliyor. Tereyağı yaz başında, yani tam mevsiminde üretiliyor, sade formunda Nalia mutfağında kullanılıyor.
Coğrafi işaretli ‘Rize Kavurması’ Ardeşen’de özel olarak hazırlanıyor. Mısırlar ekiliyor, toplanıyor, yerel değirmenlerde çekiliyor ve Mısır unu haline getiriliyor Nalia için. Likapa ve Mandalina reçelleri de Karadeniz’den. Kolot ve Tel peynirleri, nisan-mayıs sütlerinden özel olarak yapılıyor.

Nalia’nın wn çok tercih edilen balı Çayeli’ne bağlı Senoz Vadisi’nden geliyor. 500 gr küçük cam kavanozlarda ki şirin şişeleriyle siz de tatlarını deneyebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın