Gloria Hotel & Resorts Executive Chef’i Önder Özcan: “A la carte restoranlarımızda ve açık büfelerde az ürün çıkaracağız”

Pınar Profesyonel Sohbetleri’nde bu ay pandemi sonrası EDT kanalındaki son gelişmeleri, Antalya turizmini, yeme-içme kortlarını, gıda güvenliğini, yeni dönüşümleri, menüleri, otellerdeki hijyen ve hazırlık süreçlerini masaya yatırdık. Rixos Premium Belek Antalya ev sahipliğinde, FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen sohbetin konukları arasında; Gloria Hotels & Resorts Executive Chef’i Önder Özcan da yer aldı. Antalya otelciliğinin dev markalarından Gloria Hotel & Resorts’un yeni döneme dair değişimlerinden söz eden Özcan, “Bundan sonra misafiri otel girişinden çıkışına kadar artık biz yöneteceğiz” dedi.

Özaltın Holding Turizm Grubu yatırımı olan Gloria Hotels & Resorts’un ilk halkası olan Gloria Golf Resort ve Gloria Golf Club 1997 yılında hizmete giriyor. 2001 yılında Gloria Verde Resort’un tamamlanmasıyla genişleyen tesisler, 2007 yılında Gloria Serenity Resort’un açılmasıyla bugünkü haline ulaşıyor. Mart ayının son haftasında otelin kapılarını kapattıklarını belirten Önder Özcan, “Tabii bu süreç içerisinde otelde ekiple bir araya gelerek toplantılar gerçekleştirdik ve ‘bu süreçte neler yapabiliriz?’ üzerine uzun konuşmalar yaptık. Bizim gibi zincir otellerin gıda hijyeni konusunda almış olduğu önlemleri muhakkak oluyor. Bu konularda her zaman hazırlıklıyız” diyor.

“Menülerimizi daraltıyoruz” 

Grup otellerinden Gloria Serenity’in 3 Temmuz itibariyle açıldığını ifade eden Özcan, Gloria Golf Resorts’ta ürünün girişinden çıkışına kadar takibini yaptıklarını ve bu süreçte sadece açık büfede yemeklerin nasıl sunulacağı konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor. Pandeminin zararlarıyla beraber öğrettikleri de olduğunu söyleyen başarılı şef, “Pandemi aslında ‘neyi ne kadar kaliteli vereceğiz?’ sorusunu doğurdu. Örneğin menülerimizi hazırlarken 30 çeşit değil 20 çeşit olarak tasarlıyoruz. Az ama kaliteli ürün verelim istiyoruz. O yüzden a la carte ve açık büfelerde az ürün çıkarma kararı aldık” ifadelerini kullanıyor.

“Açık büfelerde ve a la carte restoranlarımızda dijital menü kullanacağız” 

Sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Önder Özcan, yurt dışından gelecek haberlerin çok önemli olduğunu vurguluyor. Bu süreci izleyerek ve deneyimleyerek yaşayacaklarını dile getiren Özcan sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu dönemi kendimizi check etme süreci olarak görüyoruz. Öncelikli olarak bundan sonra artık misafiri biz yöneteceğiz. Otel girişinden çıkışına kadar… Otellerin kurallarına uyulması gerekiyor. Diğer yandan açık büfelerde ve a la carte restoranlarımızda dijital menü kullanacağız. Biz zaten pandemi öncesi a la carte’ta porsiyonları düşürmeye başlamıştık. Öte yandan çalışanlar da daha iyi eğitilecek. Çünkü bu süreç herkesi çok korkuttu. Sunumları ise daha sağlıklı hale getireceğiz. Ve lojistiğimizi sağlayan partnerlerimizle daha fazla çalışacağız. Diğer yandan lokal ürün kullanımına özen gösteriyoruz. Ama benim önem verdiğim asıl konu Coğrafi İşaretli ürünler. Bu ürünlerin daha çok öne çıkacağına inanıyorum. Dolayısıyla üretici daha çok kazanacak. Devletin de bu tarz çalışmaları bulunuyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın