Taze balık, deniz mahsulü ve bin bir çeşit mezeleriyle balık restoranlarının Ege’deki adresleri

Kalbi Ege’de kalanların ve özellikle yaz tatillerini Ege’de değerlendirenlerin akşamları mutlaka gittiği yerlerden biri de balık restoranları. Mezeler, taze balıklar, deniz mahsulleri, temiz Ege havası ve fonda çalan müzikleriyle öne çıkan balık restoranlarını sizin için sıraladık. 

Ferdi Baba Alaçatı 

35 yıl önce Çeşme’nin Aya Yorgi koyunda küçük bir işletme olarak başlayan Ferdi Baba şimdilerde Alaçatı denilince ilk akla gelen restoranlardan. Alaçatı Köyiçi, Alaçatı Port Marina ve Çeşme Marina olarak üç yerde hizmet veren Ferdi Baba günlük taze balıkları, lezzetli ara sıcakları ve mezeleriyle misafirlerine eşsiz bir deneyim imkanı sunuyor. 

Bay Nihat, Ayvalık 

1800’lü yıllardan kalma taş bir binada hizmet veren Bay Nihat 1978’den beri misafirlerini ağırlıyor. Ayvalık’ın yerel zeytinyağı ile hazırladıkları neredeyse 100 çeşitten fazla mezeleri giden herkesin ilk önce sipariş ettikleri yemekler arasında yer alıyor. 

Sardunya, Selimiye 

Ege’nin çok bilinmeyen sakin, küçük bir balıkçı köyü olan Selimiye şimdilerde yaz rotalarının en popüler adreslerinden biri. Sardunya da Selimiye’nin ilk restoranlarından biri. Tekne tatili tercih edenlerin uğrak mekânı olan Sardunya yaklaşık 20 senedir hizmet veriyor. 

Yengeç Restoran, Urla 

İzmir’in en sakin ve şirin kasabası Urla’da yer alan Yengeç Restoran Çeşme’nin ve Alaçatı’nın kalabalığından kaçanların gittiği yerlerden biri. İskele Mahallesi’nin en çok bilinen ve tercih edilen mekânlarından olan Yengeç Restoran; yengeç, deniz mahsulleri, Ege otlarından hazırladıkları mezelerle misafirlerine farklı lezzetler sunuyor. 

Istakozcu Canbaba, Çeşme 

Ege mutfağının en seçkin tatlarını bulabileceğiniz Istakozcu Canbaba ıstakoz, meze ve Ege Deniz’in taze balıklarıyla misafirlerine lezzetli bir deneyim yaşatıyor. Sakız Adası manzaralı, ıstakoz, langust ve böcek pişirme konusunda başarılı mutfağı ile Istakozcu Canbaba, uzun yıllardır yerel üreticilerden aldıkları ürünleriyle hizmet veriyor. 

Octopus Restaurant, Söğüt 

1985’de küçük bir balıkçı meyhanesi olarak hizmet vermeye başlayan Octopus Restaurant şimdilerde özellikle yelkencilerin bölgeye ilgi duymasıyla popülerliğini artırmış ve giderek daha fazla kişi tarafından bilinir olmuş durumda. 

Emek Restaurant Kaptanın Yeri, Datça 

Datça’nın en iyi balık restoranı hangisidir diye sorsanız ilk sırada söylenecek restoran bir aile işletmesi olarak hizmet veren Emek Restaurant Kaptanın Yeri olacaktır. Yat limanında yer almasıyla özellikle tekneyle gelenlerin sıkça uğradığı bir yer. 

Deniz Restaurant, Eski Foça 

Eski Foça’da sahilde yer alan Deniz Restaurant tam bir aile işletmesi. Mezeleriyle oldukça iddialı olan restoranın en çok tercih edilen mezesi Girit ezme. Balık pastırması, beğendili deniz mahsulleri, ciğerli karides, kalamar güveç, peynirli dil balığı sarma ve ahtapot salatası mekânın imza lezzetlerinden. 

Sosyal Medya'da Paylaşın