Cavlıhane 1885 İşletme Sahibi Mehmet Cavlı: “Tarihi yeniden yaşatıyoruz”

Cavlıhane 1885; mübadele günlerinden izler taşıyan dokusu, bölgenin mimarisine uygun restorasyonu ve sıcacık hizmetiyle “Ayvalık’taki eviniz” mottosunun hakkını veriyor. Doğup büyüdüğü evin hatıralarını misafirleriyle paylaşan Mehmet Cavlı; doğayı, yerel lezzetleri ve tarihi tek bir mekanda buluşturuyor.

1885 yılında Yunanlılar tarafından inşa edilen bir konak; önce kocaman bir ailenin ardından da Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerin evi oldu. 1923 yılında mübadele ile Selanik’ten Ayvalık’a gelen bir ailenin çocuklarından biri olan Mehmet Cavlı, doğup büyüdüğü bu konaktaki hatıraları Cavlıhane 1885 Butik Hotel’i kurarak yaşatıyor. Ayvalık’ın dokusuna uygun bir restorasyon geçiren konak, 2017’de kapılarını açtığı günden bu yana turistlerin uğrak noktalarından biri haline geldi.

Tarihi ve otantik bir ortamda Ayvalık kahvaltısı
Cavlıhane 1885, mimarisiyle olduğu kadar yerel ürünlerle hazırlanan kahvaltısıyla da çok konuşuluyor. Mehmet Cavlı, otelin lezzetlerindeki Ayvalık etkisinden ürünleri sıralayarak bahsediyor, “Asmalar, yeşillikler, çiçekler ve zeytin ağaçlarının bulunduğu tarihi ve otantik bir ortamda sağlıklı bir Ayvalık kahvaltısı sunuyoruz. Soğuk sıkım, erken hasat zeytinyağı, Ayvalık’ta doğal olarak hazırlanmış yeşil kırma, çizik, siyah sele ve çevirme zeytinlerimiz, mevsiminde toplanan meyve ve sebzelerle günlük olarak hazırlanan az şekerli reçellerimiz, patlıcanlı el açması böreğimiz, Ayvalık’ın meşhur taze loru, tarladan domates, salatalık, biber ve maydanozumuz, çiftlik yumurtası ile bakır tavada hazırlanan lezzetlerimiz, annemin tarifi ile yapılan pişilerimiz, közlenmiş kırmızı biber salçamız, Girit lokumu olan bize has Mizitro sunumu ve daha nicesi… Hepsi güler yüzlü personelimiz tarafından misafirlerimize sunuluyor.”

“Hazırladığımız broşürlerle misafirlerimize gezilerinde destek oluyoruz”
Cavlıhane 1885 Butik Otel İşletme Sahibi Mehmet Cavlı, misafirlerini kendi evlerindeymiş gibi rahat hissettirmenin en önemli önceliklerinden biri olduğunu söylüyor. Zaten otelin “Ayvalık’taki eviniz” sloganı da bu anlayıştan geliyor. Konukların beklentilerini karşılamak için sürekli bir gelişim içerisinde olduklarını belirten Cavlı, “Beklentileri hissedip geri beslemelerini en iyi şekilde yerine getirmek çok önemli. Bu nedenle devamlı bir iyileştirme ve geliştirme içinde olmalıyız. Ayvalık’ta ve çevresinde gezilecek, görülecek çok fazla yer var. Sahiller, eğlence mekanları, restoranlar, kafeler, tarihi yerler, doğal güzellikler… Örneğin bu bölgenin pazar yerlerini, tarihi yapıları görmek, Cunda sokaklarını gezmek, kırmızı mercanların arasında dalış yapmak, Kaz Dağları, Bergama Antik Kenti ve Şeytan Sofrası gibi dünyaca ünlü bölgeleri ziyaret etmek gerçekten çok özel bir deneyim. Biz de misafirlerimizin tüm bu güzellikleri görerek en iyi şekilde tatil yapabilmeleri için bölgenin gezilecek yerlerini anlatan bir broşürle onlara destek oluyoruz” diyor.

Kalabalık ve gürültüden uzak, 136 yıllık bir konakta mis gibi Ayvalık sabahına uyanmak isteyen herkes, Cavlıhane 1885 Butik Otel’de buluşuyor. Mehmet Cavlı ve ailesinin mirasını yaşatan bu ikonik mekan, özgün karakteri, ruhu ve doğadan sofraya taşınan lezzetleriyle her mevsim misafirlerine farklı bir deneyim vadediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın