Zuma Restaurant Executive Chef’i Emrah Orak: “Dünyanın her yerinde aynı lezzeti ve aynı kaliteyi sunuyoruz”

Başarılı şef Rainer Becker tarafından kurulan Londra merkezli ödüllü restoran Zuma, otantik Japon mutfağını modern tarzda yorumlamasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Yüksek kalitede ürünlerle cesur tatlar yaratan mekan, zengin bir suşi menüsü arayanların yanı sıra Uzak Doğu yemekleri sevenlere de yenilikçi lezzetler sunuyor. İstinyepark’ta yer alan Zuma’nın mutfağı Executive Chef Emrah Orak’a emanet. Orak’la kariyer hayatını, Zuma’daki gelecek planlarını ve sektöre dair görüşlerini konuştuk.

Profesyonel anlamda mesleğe ilk olarak A’jia Otel’le adım atan Emrah Orak, daha sonra yurt dışı macerası ile birlikte iki yıl boyunca İngiltere’de kaldı. Burada ünlü şef Francesco Mazzei ile L’anima Restaurant’ta kariyerini sürdüren Orak’ın Türkiye’ye döndükten sonra önce Nicole Restaurant deneyimi, ardından 2014 yılı itibariyle de Zuma kariyeri başladı. Zuma Abudhabi ve Zuma Dubai’de yaptığı Sous Şefliği görevlerinin ardından, Türkiye’deki Zuma restoranlarına Executive Chef olarak transfer edilen Emrah Orak, 2018 yılından bu yana da görevini başarıyla sürdürüyor.

“En büyük motivasyon kaynağım misafirlerimizin olumlu geri dönüşleri”
Yemek yapmanın iyi bir ekip işi olduğunu düşünen Şef Orak, felsefesini kısaca kaliteli ekip, lezzetli yemek olarak tanımlıyor. Misafirlerinden aldıkları olumlu geri dönüşlerin de kendisini motive ettiğini aktaran Emrah Orak, menüleri hakkında da açıklamalarda bulunuyor: “Zuma’nın klasik bir menüsü var ve bu menü dünyadaki tüm Zuma’larda aynı şekilde sunuluyor. Misafirlerimiz hangi şubemize giderse gitsin aynı lezzetleri bulabiliyor. Biz de menü dizayn ederken Zuma’nın klasik yapısından dışarı çıkmadan sadece sezonluk eklentiler yapabiliyoruz.”

 Zuma’da oluşturdukları güncel konseptlerden söz eden Şef Emrah Orak, “Zuma, otantik ama geleneksel olmayan, İzakaya’dan ilham alınarak yaratılan, paylaşım konseptli, çağdaş Japon mutfağıdır. Bu konseptte lezzetlerimizi ana mutfak, robata (grill) ve sushi bardan oluşan üç ayrı mutfaktan sunuyoruz.” diyor.

“Misafirlerimiz yemeklerimizin hazırlık sürecini izleyebiliyor”
Şık ve eğlenceli bir ortamda lezzetli yemekler sunduklarını dile getiren Orak, restoranının dizaynını şu sözlerle anlatıyor. “Restoranımızın iç tasarımı dört element olan ateş, su, toprak ve havayı temel alarak, doğanın güzelliğini yansıtmak üzere tasarlandı. Bu atmosfer hem şık hem de misafirlerin rahatça eğlenip yemek yiyebilecekleri bir ortam sunuyor. Misafirlerimiz yemeklerini yerken aynı zamanda mutfağımızda hazırlanan yemekleri de görme şansına sahip olabiliyor.”

Tecrübeli bir şef olarak, sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Emrah Orak, sözlerini şu cümlelerle noktalıyor: “Sektör her geçen gün gelişip kendini yeniliyor, seçenekler artıyor, bu da ülkeye renk getiriyor. Bunun yanında gastronomiye olan yüksek ilgi, sektörün hızla ilerlemesine yardımcı oluyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın