Bursa’nın ilk gastronomi festivali Bursa GastroFest 5 Haziran’da

Bursa, ‘Gelenekten Geleceğe’ temasıyla şehrin ilk gastronomi festivali Bursa GastroFest’e ev sahipliği yapacak. Bursa Skal Kulübü öncülüğünde 5 Haziran’da Botanik Park’ta düzenlenecek festival; yeme-içme severleri ünlü şefler, yemek yazarları ve kanaat önderleriyle buluşturacak.

Binlerce yıldır dünyaca ünlü ipek dokumaları, çinisi, tekstil ürünlerinin yanı sıra lezzetli yemekleri ile de gezginlerin, tarihçilerin, sanatçıların eserlerinde yer alan Bursa, yeme-içme tutkunlarını GastroFest’te bir araya getirecek. Hürriyet’in haberine göre Bursa Skal Kulübü’nün öncülüğünde 5 Haziran’da Botanik Park’ta gerçekleştirilecek festival, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan gurmeleri, şehrin eşsiz lezzetleri ile buluşturacak.

Ünlü şefler hünerlerini konuşturacak
Bursa’nın gastronomi turizminde hak ettiği payı alması için bir güne kapsamlı bir program sığdırdıklarını kaydeden Bursa Skal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Güleç, “Botanik Park’ta 62 standın yer alacağı Bursa GastroFest ile kentimiz için bu alanda bir ilke imza atacağız. Sabahın erken saatlerinden itibaren tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaşatılacak. Turizm acenteleri ve tüm Skal kulüpleri aracılığı ile Bursa dışından gastronomi turizmiyle ilgili ziyaretçileri kentimize getireceğiz. Ünlü şefler, yemek yazarları, akademisyenler, kanaat önderleri, ülkemizin önde gelen restoranları ve şefleri tarafından hazırlanan tadım sofralarını beğeniye sunacağız. Sadece yurt içi değil, yurt dışından da misafirler ağırlayacağız. Hem yeme-içme sektörü, hem de konaklama sektörü için kentimize önemli katkılar sağlanacak” diye konuştu.

‘Binden fazla ziyaretçi bekliyoruz’
Festivalle birlikte Bursa’nın gastronomi turizmi açısından canlanması için en önemli adımı atmış olacaklarını da belirten Gülçin Güleç, “Bursa GastroFest kapsamında çeşitli workshop’lar da düzenlenecek. Binden fazla ziyaretçinin katılmasını bekliyoruz. Gastronomi için önemli bütçeler ayıran ve bunun için şehir şehir, ülke ülke gezen kitlenin seyahat rotalarında Bursa’nın da yer edinmesi adına çok değerli bir hamle olacak. Bursa’nın turizmin tüm alanlarında hak ettiği konuma gelmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Bütün amacımız, Bursa’nın gastronomi açısından ziyaret edilebilir bir şehir olmasını sağlamak. Biletleri Biletix’ten satışa sunulan GastroFest’e tüm lezzet tutkunlarını bekliyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebiyatımıza kazandırdığı başyapıtlardan ‘Bursa’da Zaman’ şiirindeki dizelerini de bu vesileyle bir kez daha dile getiriyoruz: Ovanın yeşili, göğün mavisi ve mimarilerin en ilahisi Bursa’mızda buluşmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın