Gastronomi kenti Hatay’da “Lezzet Festivali” coşkusu yaşanıyor

Olağanüstü lezzetteki 600’e yakın yemek çeşidi ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kategorisinde 26. Gastronomi Şehri ilan edilen Hatay’da 3 gün sürecek olan ‘Antakya Lezzet Festivali’ dün başladı.

Hatay Valiliği Koordinesinde, Antakya Belediyesi ve Hatay Gastronomi Derneği tarafından düzenlenen Lezzet Festivali kortej yürüyüşü ile renklendi. Bando eşliğinde yapılan yürüyüşe motor tutkunları motosikletleriyle, bisiklet severler de bisikletleriyle katıldı. Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Vali Ürgen Parkı’nda kurulan stantlarda son bulan kortej yürüyüşünün ardından, Antakya Lezzetleri Festivali’nin açılışını Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte yaptı.

Vali Doğan burada yaptığı konuşmada Hatay dendiğinde akıllara Gastronomi geldiğini belirterek, “İnsanlar Hatay’la Antakya’yla özdeşleşmiş yemekleri lezzetleri tatmak istiyorlar. Özellikle hafta sonlarında Türkiye’nin çeşitli illerinden ilimizi ziyarete gelen insanlar lezzetlerimizi tatmak için yarışa giriyorlar. ilimizde turlar artık çakışır hale geldi. Otellerimizdeki doluluk oranı neredeyse yüzde 100’e ulaştı. Buda tabi ki Hatay’ımızın, Antakya’mızın lezzetlerinin tanınıyor olmasından müteşekkil. Turizm Türkiye için çok önemli Hatay için çok önemli. Türkiye’nin ciddi bir gelir kaynağı. Bu sene Türkiye’nin tüm ilerinde turizmi canlandırmak, yerli ve yabancı turizmi hareketlendirebilmek adına bakanlığımızla, belediyelerimizle, STK’larımız ile birlikte çalışacağız. Festivalimiz 3 gün sürecek. Bu süre içerisinde dışarıdan gelen misafirlerimizi de göz önüne alarak, bu faaliyetin en üst seviyeye çıkması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Vali Doğan yaptığı konuşmanın ardından Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hacı Bayram Türkoğlu ve eşi Gülden Güliüzar Doğan ile birlikte tezgahın başına geçerek tahta kalıplarla Antakya Kömbesi yaptı. Yakılan ateşte sembolik olarak buğday başaklarından firik yapılan lezzet şöleninde kazanda pişirilen dövme, firikli pilav, etli kuru fasulyenin yanı sıra, etli çiğ köfte, kısır, Künefe, Antakya Kömbesi, Kırıkhan Ciğeri ve kebap çeşitleri yerli yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Antakya Vali Ürgen Parkında başlayan Antakya Lezzet Şöleni 3 gün boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık kalacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın