Master Of Cake İzmir’de birinci belli oldu

Pasta ve Çikolata profesyonellerini bir araya getiren 7. Uluslararası Master Of Cake-Pasta ve Çikolata Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışmada festival birincilik ödülünü en yüksek puanı alan Ayfer Özer kazandı. Çiçek aranjmanı kategorisinde yarışmaya katılan Pasta şefi Ayfer Özer, jüriden tam not aldı.

İzmir Alsancak’ta bulunan Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen Master Of Cake-Pasta ve Çikolata Festivali’nde gerçekleştirilen pasta yarışmasına Türkiye, İran ve Azerbaycan gibi ülkelerden yaklaşık 200 pasta şefi başvurdu.

Her yıl farklı içeriklerle hazırlanan festivalde bu yıl ilk kez ekmek kategorisi de eklenerek yeni bir alan oluşturuldu. Festivalin ilk gününde yarışmaya başvuran pastaların teslim edildiğini ve jüri tarafından değerlendirildiğini söyleyen Master Of Cake Organizasyonu Genel Koordinatörü Zümra Uludoğan, yarışmaya başvuran eserlerin kategorisine göre teknik, sanatsal, görsel ve lezzet açısından puanlandırıldığına dikkat çekti. Festival jürisi İspanyol Cake Art sanatçısı ve Öğretmeni Daniel Dieguez, Hırvatistan – Pasta Şefi Dada Marcic, Ankara – Ekmek Şefi Mine Ataman, İstanbul-Ekmek Şefi Fatih Çınar, Ankara-Ekmek Şefi Muharrem Arıcı, Pasta Şefi Hikmet Özdemir, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ozan Güngör ve Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pınar Barut’dan oluştu.

Master Of Cake İzmir Pasta ve Çikolata Festivali’nde en yüksek puanı alan Ayfer Özer festival birincisi olurken kategorilerine göre ödül alan diğer isimler şöyle sıralandı.

Festival birincilik Ödülü – Ayfer Özer
Büyük Dekoratif Tasarım Ödülü – Süleyman Maden
Minyatür Dekoratif Tasarım Ödülü – Serpil Aydın
Şeker Hamuru/ Düğün Pastası – Gülten Çarkacı
Kutlama Pastası – Mervenur Çin
Kurabiye – Gülten Çarkacı
Çiçek Aranjmanı – Ayfer Özer
Saksı Çiçeği – Abrisham Sheikholeslami
3D Büst Kek – Mervenur Çin
Çikolata ve İzomalt – Büşra Büke
Pettifour – Gülten Çarkacı
Pasta Tasarım – Elmira Mathtomi
Cupcake – Fikriye Betül Gömeç
Ekmek kategorisi – Sema Geçgel
Grup Ekmek – Hatice Kübra Tikbıyık
Sanatsal ekmek – Neslihan Açıkgöz
Yöresel Lezzetler – Yıldız Yardım

Uluslararası Master Of Cake İzmir Festival Genel Koordinatörü  Zümra Köse Uludoğan’ın “Her şeyin pastadan olduğu bir platform” olarak nitelendirdiği festivalde, dünyaca tanınmış İspanyol Cake art-kek sanatçısı ve öğretmeni Daniel Dieguez ”Yüzüklerin efendisi filmi Orman devi Ent” karakterini 400 kilo çikolata kullanarak aslına uygun el işçiliği ile bir sanat eseri şeklinde yaptı. Çocuk etkinlikleri, atölyeler ve konserlerin yer aldığı festival boyunca günde 10 bin gevrek ikram edildi. Katılımcı firmalardan Katsan Çikolata’nın pasta şefleri Kadir Pehlivan, Ergun Güner ve İsa Divleli tarafından ilk gün 750 kişilik orman meyveli yığma pasta yapılırken, ikinci gün ise İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümü adına 500 kişilik çikolatalı pasta yapılarak ziyaretçilere dağıtıldı. Altınmarka Çikolata şefi Ekrem Aycı ise çikolata yapımına dair yaptığı sunumda ziyaretçilere bilgi verdi ve tadım yapıldı. Festival etkinliklerinde sosyal sorumluluk projesi kapsamında İzmir Aşçılar Derneği tarafından organize edilen ve Down Sendromlu çocuklar tarafından sunulan defile renkli görüntülere sahne oldu.

Uluslararası Master Of Cake İzmir Festival Genel Koordinatörü Zümra Köse Uludoğan, “36 firmanın katıldığı festivalde 21 profesyonel şef farklı show ve tadımlarla hünerlerini de sergileme fırsatı buldu. Önümüzdeki yıllarda daha da geliştireceğimiz festivalimizi yurt dışına taşımayı planlıyoruz, alt yapı çalışmalarına başladık. Bir sonraki festivalimizde pasta ve çikolata severler için yeni alanlar ve sürprizler olacak.” açıklamasını yaptı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun katıldığı festivalin ödül töreninde kategorilere göre kazanan isimlere ödülleri takdim edildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın