Bursa’nın Coğrafi İşaretli Lezzetleri Macaristan’da Tanıtıldı

Bursa Gastronomi Turizmi Derneği’nin 12-16 Ağustos 2022 tarihleri arasında Macaristan’ın Bugaç bölgesinde gerçekleştirilecek Büyük Turan Kurultayı heyecanı başladı. Yaklaşık 300 bin davetlinin katıldığı, 27 Türk boyunu bir araya getiren, Hun-Türk kardeşliğini simgeleyen kurultayda; Bursa Gastronomi Turizmi Derneği (Bursa GTD), Bursa’nın Coğrafi İşaretli lezzetlerini tüm dünyaya tanıttı.

Macaristan’ın Bugac kasabasında yapılan Büyük Turan Kurultayı’nda, Bursa Gastronomi Turizmi Derneği (Bursa GTD), Bursa’nın coğrafi işaretli lezzet ürünlerini tanıtmaya başladı. Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleşen lansmana Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Yüksel Aktaş, Türk-Soyu Genel Sekreteri Sultan Yarev, Türk Devletleri Teşkilatı Başkanı Baghdad Amreyev, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ve Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın katılım sağladı. Bursa Kültür ve Sanat Vakfı; Bursa kültürünü, Bursa yerel lezzetlerini, ipek böceğini, el sanatlarını ve coşkulu halk danslarını Macaristan’da bulunan yerli ve yabancı turistlere tanıttı.

Açılış konuşmalarını yapan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ; “2022 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’dan herkese selamlar getirdik, zengin ve kadim bir kültüre sahip olan, Bursa’nın, bu kurultayda onur konuğu olması, bizlere şeref verdi. Tüm dünyaya hitap eden kültürümüzü ve yerel zenginliklerimizi Bugac’da sergileyeceğiz. Aynı zamanda Türk Kültürünü ve Türk lezzetlerini sadece bölgemizde değil, çeşitli ülkelerde yapacağımız etkinliklerle tanıtmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Bursa gastronomisini dünyaya tanıtmaya geldik”
Macaristan’ın Bugac kasabasında yapılacak olan, Büyük Turan Kurultayı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bursa’dan gelen heyet, Yunus Emre Enstitüsü’nde protokolün katılımıyla lansman gerçekleştirdi. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği lansmanda, Bursa Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Yüksel AKTAŞ, şu ifadelere yer verdi; “Bursa Gastronomi Turizmi Derneği (Bursa GTD) olarak, iki yılda bir düzenlenen Büyük Turan Kurultayı’na, derneğimizin yönetim kurulu ve yönetim kurulu içerisinde bulunan şeflerimizle, üzerimize düşen ne görev varsa yapmak için katıldık. Birbirinden hünerli şeflerimiz, Bursa’mızın coğrafi işaretli lezzetleri olan, Kestaneli Pilavı, Muradiye Çorbası, Tahanlı Pidesi, Cevizli Lokumu, Kemalpaşa Tatlısı, Süt Helvası ve cevizli tatlılarımızı burada hazırlayarak, katılımcılarla buluşturdu.”

Bursa Gastronomi Turizmi Derneği (Bursa GTD), Bursa’nın eşsiz lezzetlerini tüm dünyaya tanıtma misyonu ile çalışmalarının ilk durağı olarak Budapeşte’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nde çalışmalara başlıyor. Ardından, Bugac’da yapılacak olan ve yerel ve yabancı ziyaretçinin katılım sağlayacağı Büyük Turan Kurultayı ile devam edecektir.

Sosyal Medya'da Paylaşın