Yeni nesil burger’in adresi: Banko Burger

2019 yılının Nisan ayında kapılarını açan Banko Burger, ekmeği, köftesi, özel hazırlanan sosları ve farklı pişirme teknikleriyle kısa sürede burger severlerin tercih ettiği bir mekân haline geliyor. Burger haricinde farklı sokak lezzetlerine de yer veren Banko Burger, geniş bir hedef kitleye hitap ediyor.

Banko Burger, Bora Bozankaya tarafından hayata geçiriliyor. Odağına sağlıklı lezzetleri ve kaliteyi koyan Banko Burger, bugün İstanbul’un yeni nesil burger’cileri arasında yerini alıyor.

Bora Bozankaya’nın yeme-içme sektöründeki yolculuğu

Bora Bozankaya çocukluğunu Ankara ve Bursa’da geçiriyor. Beyoğlu/Tünel, Bodrum/Gölköy, İzmir/Seferihisar ve Bursa’da yeme-içme hayatında birçok ilke imza atan aynı zamanda doğa ve av merakı olan babası Necip Bozankaya’dan mutfak, yemek kültürü ve avcılığa dair çok fazla bilgi ve tecrübe ediniyor. Ve 2008 yılında babasının izinden giderek tamamen yeme-içme sektörüne yöneliyor. Profesyonel olarak mutfak yolunda ilerleme kararı alarak; Mezzaluna İstinye Park ve Merkez mutfaklarında çalışmaya başlayan Bora Bozankaya ardından Gümüşsuyu’nda Localino adlı bir tratttoria açıyor. 2013 yılında ise Bunk Hostel’de yabancı turistlere yönelik geliştirdiği mutfağıyla, teras bar işletiyor. 2015 yılında Karaköy’de Fırın adlı bir pizzacı hayata geçiriyor. “Odun Fırınında Pizza” konsepti ile tabelasında burger bulunmayan fırın, öyle çok ilgi çekiyor ki pizzadan çok burger satılıyor. Bu talebi gördükten sonra mekânın fiziksel şartlarından dolayı Fırın’ı kapatmaya ve yola sadece burger ile devam etmeye karar veren başarılı isim, 2017 yılında Moda’da adıyla müsemma şefi ve ortağı olduğu Best of Burger – BOB’u hayata geçiriyor. Daha sonra yeni nesil burger’i daha çok kişiyle tanıştırmak için BOB’la yollarını ayırıyor ve yine Moda’yı tercih ederek 2019 Nisan’ında şefi ve sahibi olarak Banko Burger’i hayata geçiriyor.

Banko Burger’de en sevilenler

Bozankaya, Banko Burger’de her birini özenle hazırladığı lezzetlerde en çok tercih edilenlerden şöyle söz ediyor: “Banko Ananas çok sevildi, ızgara edilmiş teriyaki soslu ananas, nar suyu ile yaptığımız kırmızı soğan turşusu, füme hindi, tereyağlı tarhanalı Banko ekmeği ve kendi işlediğimiz köftemiz ile çok tercih edilen bir ürün. Diğer taraftan Bankoko da çok seviliyor, İzmir Baki Usta kokoreç ile yaptığımız kokoreç burger, köz patlıcan, harissa sos ve ekmeğimiz ile en çok sattığımız ürünlerden.”

“Sektöre örnek olduk”

Banko Burger lezzetlerinde üretimin tüm aşamalarından sorumlu. Öyle ki hamburger ekmekleri, etler, tüm soslar ve yan ürünler her biri markanın kendi ürünü. Patates, soğan halkası hepsi birer el yapımı… Bora Bozankaya, hiçbir burger dükkanında bulunmayan kömürlü bir fırın kullandıklarını da belirterek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Kömürlü fırın lezzete çok büyük bir katkı sağlıyor. Banko ufak ama çok etkili bir burgerci, hem BOB’da hem Banko’da ürettiklerimiz ile bu sektöre örnek olduk. Mesela siyah eldiven ile yemek yemek, ananaslı burger, tarhanalı ekmek ve en son pandemi süresince ve hâlâ yürüttüğümüz evde banko kitleri getirdiğimiz farklılıklara birer örnek.”

Sosyal Medya'da Paylaşın