“Yeme içme sektörüne denetim gelsin” önerisi!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yeme içme sektöründe bulunan işletmelere COVID-19 denetimleri gelmesi gerektiğini ifade etti. 

ATO’nun 60 No’lu Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesine kayıtlı lokanta, cafe ve restoran işletmecileri, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret ederek, yeni normalleşme sürecinde yaşadıkları sorunları aktardı. Yeme içme sektöründe yer alan işletmelerin ayrı ruhsatlarla faaliyet gösterdiği belirtilen görüşmede, koronavirüs tedbirleri konusunda denetimlerin Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri ile emniyet güçleri olmak üzere ayrı kurumlar tarafından yapılmasının uygulama farklılıklarına neden olduğu belirtildi.

İHA’da yer alan habere göre; Baran, yeni normalleşme sürecinde vatandaşların sosyal hayata dahil olmalarının ekonomi için önem taşıdığını söyledi. Baran, vatandaşların güvenli biçimde sosyal hayata katılmaları ve işletmelerin faaliyetlerini etkili ve sağlıklı biçimde sürdürebilmesi açısından işletmelerin korona virüs için oluşturulan ayrı ekipler tarafından denetlenmesi önerisinde bulunarak şunları söyledi:

“Başkent’te faaliyet gösteren restoran, lokanta ve cafe işletmeleri halen Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, emniyet güçleri olmak üzere ayrı kurumlar tarafından denetleniyor. Bu denetimler korona virüs tedbirleri nedeniyle zor günler yaşayan işletmeler için tedirginlik verici hale gelebiliyor. Yeni normalleşme sürecinde amacımız salgına karşı önlemler alarak sosyal hayatın sürmesi ve ekonominin çarklarının dönmesidir. Bu nedenle yeme içme sektöründe bulunan işletmelere Covid-19 denetimleri, bu konuda uzmanlaşmış ayrı ekipler tarafından gerçekleştirilmeli. Bu denetimlerin sonucunda da hijyen tedbirlerine azami şekilde uyan işletmelere uygunlukları konusunda mavi bayrak uygulamasında olduğu gibi bir işaret verilmeli. Bu hem vatandaşların güvenle sosyal hayata katılmalarına hem de işletmelerimizin etkili bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlar.”

Sosyal Medya'da Paylaşın