Yeme-içme sektöründe yeni düzenleme: e-adisyon dönemi başlıyor!

Restoran, cafe, pastane gibi işletmelerde masada servis sırasında kullanılan adisyonlarda, e-adisyon dönemi başlıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, e-adisyon belgesi mevcut kağıt ortamındaki adisyon belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahip olacak. Daha sonra e-faturaya dönüşecek.

Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik öngören tebliğ taslağı, 27 Temmuz’a kadar kamu kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerine sunuldu.

Taslağa göre, müşterilere masada servis yapan lokanta, kafeterya, pastane, bar gibi gerçek usulde vergilendirilen hizmet işletmeleri tarafından kullanılması zorunlu olan ve halihazırda kağıt olarak düzenlenip müşterilere sunulan “adisyonların” elektronik ortamda hazırlanması, muhafazası, ibrazı, belge ve bilgilerin Başkanlığa iletilebilmesi sağlanabilecek.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre; tebliğ taslağında e-adisyon belgesinde hangi bilgilerin bulunması gerektiği de belirlendi. Buna göre, e-adisyonda müşteriden sipariş alınırken, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen asgari bilgilerin yer alması gerekecek. E-adisyonla, hizmet süresi boyunca müşterinin masasında bir kağıt çıktı bulunmasına gerek olmayacak.

Son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında birçok lokanta ve kafede karekod ile ürün seçimi, tablet ve çeşitli mobil cihazlarla menü sunumu gibi yeni uygulamalar daha çok kullanılmaya başlandı. Tebliğ taslağında öngörülen uygulamayla da e-adisyon elektronik belgeleri bu cihazlar üzerinden müşterilere sunulabilecek.

Söz konusu işletmeler tarafından sunulan hizmetin veya emtianın cins ve miktarını göstermek amacıyla düzenlenen adisyon belgeleri, e-adisyon uygulamasına dahil mükellefler tarafından müşteriden sipariş alınırken, belirlenen asgari bilgileri ihtiva edecek ve belirlenen belge formatında elektronik ortamda düzenlenecek.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın