Boğaz’ın en özel noktasından Akdeniz esintisi Lacivert

Boğazın en güzel noktalarından birinde konumlanan Lacivert, 1999 yılından bu yana hizmet veriyor. Akdeniz mutfağından esinlenen ve zengin bir menüye sahip olan mekân, adından oldukça söz ettiriyor. Mutfağın başında ise Executive Şef Hüseyin Ceylan bulunuyor.

Lacivert’le bütünleşen Anadolu Hisarı’ndaki tarihi ikiz yalı, aslında pek çoğumuzun aşina olduğu bir mekân. Geçmiş yıllarda, Yeşilçam’ın siyah- beyaz ya da renkli çok sayıda filme ev sahipliği yapmış bu yalıda Lacivert, eşsiz boğaz manzarası eşliğinde birbirinden güzel lezzetler sunuyor. Hüseyin Ceylan Lacivert’i, “lezzet, kalite, konfor ve boğaz manzarasının bütünleştiği nokta” olarak tanımlıyor.

Kendini öğrenmeye adayan bir şef: Hüseyin Ceylan
Ceylan, baba mesleği olan mutfak hayatına 1986 yılında başlıyor. Yaklaşık 21 yıldır ise Lacivert’in mutfağında harikalar yaratıyor. Kendini sürekli geliştiren başarılı şef için öğrenmenin sınırı yok. Hüseyin Ceylan her sene farklı kültürlerin mutfaklarını görmek ve yeni tatlar deneyimlemek için yurt içi ve yurt dışına çeşitli seyahatler gerçekleştirdiğini belirterek, “Bugüne kadar Nice, Barcelona ve Hamburg gibi şehirlerde çeşitli çalışmalarda bulundum. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerle tanışma ve birlikte çalışma fırsatı yakaladım. Aynı zamana Mutfak Dostları Derneği ve Profesyonel Aşçılar Derneği’nin aktif üyelerinden biriyim” açıklamalarında bulunuyor.

Mevsimsel menülerde taze balık, et ve sebzeler olmazsa olmaz
Lacivert, bahar ve yaz aylarının en çok tercih edilen mekânı olmasıyla birlikte ferah iç salonları ile kış aylarında da gelenlere keyifli bir ambiyans sunuyor. Rumelihisarı’ndan hareket eden özel tekneler ile 4 dakikada ücretsiz olarak mekâna ulaşmak da mümkün. Menüler ise mevsimsel ürünlerle düzenli olarak yenileniyor. En taze balık, et ve sebzeler ise menünün olmazsa olmaz lezzetleri.

Istakoz ev yapımı spagetti ve ızgara lagos balığı…
Hüseyin Ceylan, mevsime özel sunulan lezzetlerin yanı sıra deniz mahsullerini sevenler için hazırlamış olduğu imza lezzetlerden şöyle söz ediyor: “Izgara babakale ahtapot, iki kişilik soğuk deniz tabağı, portakal ve rezeneli levrek marin menümüzde öne çıkan lezzetlerimizden. Istakoz ev yapımı spagetti, ızgara lagos balığı ve ızgara jumbo karides ise imza tabaklarımız arasında yer alıyor.”

“Tescilli gastronomi şehirleri arasına İstanbul’u sokmayı hayal ediyoruz”
Lacivert’in yenilikçi, araştırmacı ve daima gelişime açık bir yapısı ve kadrosu var. Mekân, mevsimselliği ve tazeliği önde tutan menünün yanı sıra konumu ve hizmet anlayışı ile de yıllardır şehrin en sevilen restoranlarından biri olmaya devam ediyor. Dünyada gelişen gastronomi trendlerini yakından takip ettiklerini dile getiren Ceylan son olarak, “Dünyanın tescilli gastronomi şehirleri arasına İstanbul’u da sokabilmek hayallerimiz arasında yer alıyor” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın