Yanyalı Fehmi İşletme Sahibi Ergin Sönmezler: “Misafirlerimizle iletişim bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz”

Restoranların 1 Haziran tarihinde açılma kararıyla beraber Türk yeme-içme kültürünün vazgeçilmez noktalarından biri olan lokantalar da dün itibariyle kapılarını açtı. Türk lokantacılığının köklü markalarından biri olan Yanyalı Fehmi İşletme Sahibi Ergin Sönmezler, sürece ilişkin FoodinLife’a açıklamalarda bulundu.

Yanyalı Fehmi İşletme Sahibi Ergin Sönmezler, yeni normalde uygulanacak şartların öncelikle; adil, makul, mantıklı, uygulanabilir olması gerektiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“Ve ekonomik yeni yaptırımlar zorunlu sertifikalar olmamasını aksine 3 ay SSK destekleri bekliyoruz . Her işletmenin kendi normlarının farklı olduğu unutulmamalı, restoran masa aralığı 1 metre olması beklenirken ufak kahveci dükkanları unutulmamalı. Pandemi sonrası ilk konu bizim gibi hijyene dikkat eden işyerleri daha da dikkat etmek zorunda olacak. Çünkü unutulmamalı ki bizim gibi yerlere gelen bilinçli misafirlerimizin artık tüm gözleri daha da üzerimizde olacak. Bu da yeni tedbirlere itecek mesela servis ekibi de artık bu dönem maske veya siperlik takacak. Her gün personel ateş ölçülmeden işe başlamayacak. Masalar ve servis müşteri kalktıktan sonra kaldırılıp dezenfektanla masa temizliği yapılıp yeni misafir öyle alınacak. Pandemi sonrası dikkat edilmesi en önemli ikinci husus ise işletme ekonomisi çünkü işlerin eskisine dönmesi uzun bir süre alacak. Bunun için biz kaliteden ödün vermek yerine başka tasarruflar alarak mesela menü daralması ve benzer yemeklerin değişimli çıkması gibi planlamalar yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca zayiatımızı minumuma düşürmek zorundayız. Çünkü işletmeyi sürdüremezsek hijyenin hiçbir önemi kalmaz. Bundan sonrası içinse misafirlerimizle iletişim bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz ve bu krizi herkes kendi tarafından tecrübe ettiği için bizlerden olan beklentilerini anlamalıyız ki sonra oluşabilecek yeni krizlere çalışır durumda olmak için hazırlık yapalım. Bu son olmayacaktır. Bizim olduğu kadar misafirlerimizi de alıştıracağımız yeni durumlar oluşacak. Gelmeden önce beklememek için rezervasyonun faydalı olacak. Esnaf lokantası dahi olsa. Misafirlerin elleri dezenfekte edilip içeri alınacak. Masaya oturana kadar maske takmaları gerekecek. Misafirlerin öğle servisi gibi durumlarda ateş ölçümü zor olabilir ama devlet tarafından şöyle bir yaptırım getirilirse mesela bir misafir ateşli olarak bir restorana gidip o kişi yüzünden ilerde işletmeye oluşacak bir zararın tazminiyle karşı karşıya geleceği konusunda bir düzenleme olursa hem işletme hem diğer misafirlerin korunması açısından iyi olur. Yaşayarak öğreneceğiz ve tecrübe edeceğiz.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın