World Central Kitchen’dan Ukrayna’ya büyük destek

Şef José Andrés tarafından kurulan, kâr amacı gütmeyen World Central Kitchen, dünyadaki her büyük felakete, ihtiyacı olanlara yemek sunmak için müdahale ediyor. Şimdi de şiddetten kaçarak yakın ülkelere sığınan insanlara yardım ediyorlar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bir haftadan fazladır devam ediyor. Devam eden tehditlerle 660.000’den fazla insan Ukrayna’dan yakın ülkelere kaçtı.

WCK, yardıma ihtiyacı olan insanları desteklemek için, ilk saldırıdan sonraki bir gün içinde Polonya’da sıcak ve besleyici yemekler sunmaya başladı ve şu anda sekiz sınır kapısında bulunuyor. Ekip Medyka’da 24 saat yemek servisi yaparken, Royal Catering, Hrebenne’de öğle yemeği için 1.000 tabak patatesli tavuk, lahana, havuç ve pancar salatası sağlamak için çadırlar kurdu. 26 restoran ile bugüne kadar 41.000’in üzerinde yemek servisi gerçekleştirdiler ve hala devam ediyorlar. WCK, yerel grup Master’s Catering’in de desteğiyle Krościenko’da bir mutfak kuruyor. Böylelikle her gün 10.000 tabak yemek pişirme kapasitesine sahipler.

Güney Polonya’daki Jaworzno’dan WCK ile mülteci aileleri desteklemek için gönüllü olan 23 yaşındaki Wiktor “Çoğu zaman insanlar sadece kendilerine yardım ederler ama birbirimize yardım etmemiz gerektiğine inanıyorum.” diyor. Wiktor ve diğer pek çok kişinin yardımıyla WCK, sınır boyunca 26 farklı restoran ortağından yemek sağlıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın