UTOPICFOOD! eşsiz ve önemli belgesel serisi “Şefler Dünyayı Kurtarabilir Mi?” lansmanını gerçekleştirdi

Dünyanın en ünlü mutfak dehalarından seçilmiş bir grup 2019’un yazında “Şefler Dünyayı Kurtarabilir Mi?” sorusuna cevap vermek için oturdu.

Gıda üretiminin her formuyla ilgili farkındalık yaratmaya çalışan inisiyatif UTOPICFOOD! şimdi de sırasıyla; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020’de yayınlayacağı büyüleyici 3 parçalık video serisi ile sonuçları gösterime sunacak. Çalışma tamamen 15 global mutfak yaratıcısının derin endişeleri, nedenleri ve yaratıcı düşüncelerine tamamen yeni bir yaklaşım olarak çekildi. Malzeme o kadar uygun ve ilgi çekici ki National Geographic Asia, insan yaşamının daha da tehdit altında olduğu bu zamanda bu yılki “iklim değişikliğini durdurma için eylem” teması ile 22 Nisan’da Dünya Günü 2020 ile aynı zamana denk getirecek şekilde pilot bölümü ön gösterime sundu.

Daha önce hiç bu kadar, mutfak dışında ve tutkulu bir şekilde “çoğunluğu besle” farkındalığını ve kadınların yoksulluğuyla mücadele etmenin bir aracı olarak güvensiz kömür ile pişirmeye karşı kampanyayı tutkuyla savunan José Andrés gibi restoran dünyasının ileri liderlerinin dünyanın durumu veya mutfağın geleceği hakkında derin düşünen yakın ve açıklayıcı bir şey izlememiştik.

Ve sadece ilk beş bölümde çok sayıda sürpriz var: Peru- Japon mutfağının lideri, şef topluluğunun ulusal gururunun restorasyonuna nasıl liderlik ettiğini açığa çıkaran ve genetiğiyle oynanmış gıdalara karşı savaşan Mitsuhara Tsumara, Çin kültürünün küresel algısı ve gelişimi rolünde Hong Kong’dan May Chow, küresel bir göçebe olarak Singapur merkezli Fransız Julien Royer ve yaratıcılığı zihinleri açmak için araç olarak kullanmayı savunan öncü Bask mutfağının kahramanı Andoni Luis Aduriz. Ancak hepsi mizah ve kişisel anlayış ile dolu. Her zamanki pohpohlama ve tarif arayışının ötesine geçerek derine inen soruların muhteşem detaylı siyah-ekran tekniklerinin kombinasyonundan faydalanılarak her segmentte kişinin yaşam boyu yolculuğu, doğa, yerel üreticiler ve anavatanlarının kültürü ile derin bağları vurgulanmaktadır.

Bangkok merkezli derginin yayıncısı, üst gastronomik etkinliklerin destekçisi ve serinin yaratıcı ortaklarından Mason Florence’a göre, günümüzün rock yıldızları, sanatçıları, felsefecileri ve şimdi aktivistleri olarak şeflerin, inançlarını ifade etmek ve dünya toplumuna sorumluluğun yeni algısını göstermek için merkez bir platforma ihtiyaçları var.

Ödüllü yemek ve seyahat yazarı, Asian Wall St. Journal’da yemek köşe yazarı ve serinin diğer yaratıcısı John Krich göre ise; medyada yemek yarışmaları ve mutfak gezginliği bol iken, birçok önde gelen kişiyi bir araya getirerek böylesine samimi ancak eğlenceli bir şekilde çevresel kaygı ve sosyal eylemin son dalgasını belgeleyen bu proje gibi bir şey henüz gerçekleşmemiş.

 

UTOPICFOOD! hakkında

Ne yiyoruz, nasıl yiyoruz, kim yiyor ve onları kim besliyor. Bunlar Asya merkezli yapım şirketi Utopic Films’in belgesel projesi UtopicFood!’u güdüleyen endişeler. “Şefler Dünyayı Kurtarabilir mi?” sorusu ile başlayarak, hikâyeleri anlatmayı ve gezegenin besin zincirinin dönüşümünde en çok yer alan kişilerin fikirlerini iletmeyi planlıyor. UTOPICFOOD! çeşitli ve aç bir insanlığı sürdürmenin hem güzelliğini hem de zorluklarını yakalamak ve paylaşmak için kurulmuştur.

Sosyal Medya'da Paylaşın