Hatay Sultan Sofrası İşletme Sahibi Metin Tansal’dan Ramazan’a özel tarif: Şıhıl Mahşi

Antakya’nın simge restoranlarından Hatay Sultan Sofrası’nın İşletme Sahibi Metin Tansal, Ramazan ayına özel lezzeti Şıhıl Mahşi’nin tarifini sizler için hazırladı.

Şıhıl Mahşi

MALZEMELER:

12 adet küçük kabak

250 gr orta yağlı kıyma

1 orta boy kuru soğan

2 yemek kaşığı domates salçası

Sadeyağ

Tuz

Karabiber

HAZIRLANIŞI:

Tepe ve dip kısımları kesilen kabakların kabukları dolma oyacağının tırtıklı kenarıyla sıyrılarak soyulur. Yıkayıp kurulanır ve dolma oyacağıyla içlerine fazla geniş olmayan bir oyuk açılır. Tavada kızdırılmış yağda hafifçe kızartılır.

Kıyma ince doğranmış soğanla yağda kavrulur. Yarım yemek kaşığı domates salçası, tuz ve karabiber eklenir. Kızartılan kabaklar bu kıyma harcıyla doldurulur. Doldurulan kabaklar bir tavaya dizilir. 1,5 yemek kaşığı domates salçası, bir su bardağından az suda eritip ilave edilerek kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Sarımsaklı yoğurtla ve pirinç pilavıyla servis yapılır. Pilav yoksa, mutlaka çiğ köfte olmalıdır.

Şıhıl Mahşi Hikâyesi:

İlk tarifine en uygun hatta hemen hemen aynı olan Şıhıl Mahşi, Antakya mutfağında 1970’lere kadar devam ediyor. Şıhıl Mahşi 1970 yılına kadar minik patlıcanla yapılırdı ta ki 1970 yılından sonra minik kabakla yapılmaya başlanana kadar. Bunun bariz sebeplerden biri kabak fiyatının patlıcana göre pahalı olması. Şıhıl Mahşi, Antakya mutfağındaki bir farkındalık yaratarak günümüze kadar geliyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın