UNWTO: Turizm işletmelerinin korunmaya ihtiyacı var

UNWTO, Ocak-Mayıs arasında turist girişlerindeki ani ve hızlı düşüş nedeniyle turizm sektörünün kaybını 320 milyar dolar olarak açıkladı. UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “İşletmelerin ve geçim kaynaklarının korunmaya ihtiyacı var. Geç kalmak bir felaket olabilir” dedi.

Dünya Turizm Örgütü, (UNWTO) turizm sektörünün 5 aylık global kaybını 320 milyar dolar olarak açıkladı. Bu 5 aylık kayıp 2007-2009 yılları arasında yaşanan ekonomik resesyon dönemindeki kayıpların bile neredeyse 3 katı.

Sınırların açılması turizme bağlı sektörleri olumlu yönde etkilediğini belirten UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, bunları yeterli bulmadığını ve pandemi başladığı zaman yapılan uluslararası koordinasyondan çağrısından uzak kalındığı görüşünde. Dünyanın dört bir tarafındaki insanların güçlü, net ve tutarlı mesajlara ihtiyacı var.

UNWTO ülke politikalarının birlikte daha güçlü olup sorunların üstesinden gelinebileceği yaklaşımından uzak olduğunu belirtirken, liderlik pozisyonunda olanların yeniden güven ortamını inşa etmek için turizmin önemini kavradıkları görüşünde. Örgüte göre, yeni protokoller oluşturup insanları yeniden seyahat etmeye odaklamak gerekiyor.

“Çabalarımız geriye gidebilir”

Öte yandan hükümetlerin vatandaşların sağlığını ilk sıraya koymaları gerekiyor. Ancak Genel Sekreter Pololikashvili, işletmelerin ve geçim kaynaklarının korunması da gerektiğini söylüyor:

Turizm sektörünün zorluklarla mücadele edebilme yeteneği var. Bir taraftan aşıyı beklerken diğer taraftan yeni geleceğe ayak uydurmaya çalışıyoruz. Turizmin güvenli bir şekilde yeniden yapılabilmesini sağlayacak olanaklar mevcut. Geç kalmak bir felaket olabilir. İşletmelerin ve geçim kaynaklarının mutlaka korunması gerekir. Turizmde sürdürülebilir dayanaklar oluşturma çabalarımız geriye gidebilir. Turizmdeki durgunluğun ekonomik ve sosyal sonuçları olacaktır. Kısa görüşlü tek taraflı eylemlerin uzun vadede yıkıcı sonuçlar yaratabilir. İşletmeler yeni prosedürlere uygunluk göstermeye başladı şimdi siyasi kararlarla tüm bu boşlukları doldurmak gerekiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın