Üç Kız Kardeşin Yeni Mekanı: Age 29

Yiyecekten sunum yapılan tabağa her ürünün satın alınabildiği bir adres: Age 29. Yeniköy’de açılan mekan, üç kız kardeş tarafından kuruldu. Kız kardeşlerin her birinin ayrı görevi var: yatırımcılık, işletmecilik ve üreticilik. Mekanın işletmecisi ve kurucularından olan Huri Deniz, daha bebek sayılabilecek Age 29’u dergimizin yeni sayısına anlattı.

“Üç kız kardeşin birlikte kurguladığı bir yer Age 29” diyerek sözlerine başlıyor mekanın işletmecisi ve kurucularından olan Huri Deniz. Kız kardeşlerin her birinin ayrı bir görevi var; yatırımcı, işletmeci ve üretici olarak. Aile bağlarına önem verdiklerinden bahseden Deniz, çoğu işi kendi aralarında gerçekleştirdiklerini söylüyor: “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toparladığımız ürünlerle kendi üretimimiz olan ürünleri birleştirip misafirlerimize Yeniköy’de bir dünya sunuyoruz.”

Misafirlerin favorisi: Füme antrikot ekmek üstü, yer fıstıklı ekler ve tahıllı cevizli ekşi maya ekmeği

Age 29’da misafirlere sunulan her ürünün satın alınabildiğinden bahseden Huri Hanım, “Menüden sipariş ettiğiniz ekşi maya ekmek, üstünde kullanılan peynir, hatta serviste kullandığımız özel seramik tabak çanak koleksiyonumuzu da satın alabiliyorsunuz” diyerek ürün gamından bahsetmeye başlıyor. Yörelerinden özenle toplanan peynir çeşitleri, zeytinyağları, bal çeşitlerinin yanı sıra kendi üretimleri olan ekşi maya ekmekleri, ekler çeşitleri, granolaları ve kahveleri sunduklarını ifade eden Huri Deniz, “Tüm bu ürünlerin kombinasyonundan meydana gelen menümüzde de ekmek üstü lezzetleri, tost çeşitleri sunuyoruz” diyor. Aynı zamanda en çok tercih edilen lezzetlerine dikkat çeken Deniz, “Füme antrikot ekmek üstümüz, yer fıstıklı ekler ve tahıllı cevizli ekşi maya ekmeğimiz misafirlerimizin favorisi” diyor.

Samimi ve kompakt

İstanbul’da rekabetin yoğun olduğu bir alanda ‘Age 29’u rakiplerinden farklı kılan özelliklerin neler olduğunu Huri Hanım, “Samimi bir mekan olmamız bizi diğer işletmelerden ayıran bir özellik” diye cevabına başlıyor ve şöyle devam ediyor: “Konsepti gereği kompakt bir yer olması, yediğiniz-kullandığınız ürünleri giderken satın alabilme fırsatı da insanların hoşuna gidiyor.”

Deniz, aynı zamanda kendilerini ayıran bir başka hususun, insanların direkt olarak sahip olamayacakları yöresel ürünleri sunmaları olduğunu söylüyor.

Yerli üreticiye destek

Sürdürülebilirlik alanında da ürünleri hem satmalarının hem de menüde kullanmalarının israfı büyük ölçüde önlediğini ifade ediyor. Bu sayede ürünlerin düzenli olarak satıldığı için bozulma imkanının da olmadığını belirtirken, kullandıkları bütün ürünleri yerli üreticiden seçmeye özen gösterdiklerini anlatıyor.

Age 29 için 6 aylık bir mekan diyebiliriz. Haliyle bebek sayılabilecek bu işletmenin ileriye yönelik planlarını da sormadan geçmek istemedik. Age 29’un işletmecisi Huri Hanım, ilerleyen zamanlarda farklı yaşlarda isimlendirilecek, farklı konumlarda, farklı konseptlerde planları olduğunu söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın