Türkiye’nin İlk Pastanesi Lebon Kapanıyor

İstanbul’un eski pastaneleri arasında yer alan Lebon Pastanesi’ne açılan tahliye davaları sonuçlandı. Lebon, gelen karar üzerine 29 Ekim’de son kez hizmet verecek.
Tarihi 1886 yılına dayanan Lebon Pastanesi, mülk sahibi olan Karagözyan Vakfı’nın kira kontratını yenilememesi nedeniyle kapanıyor.

Beyoğlu’nun simge mekânlarından biri olan Lebon Pastanesi’nin ortaklarından Abdurrahman Cengiz, “Pastane, Charles Bourdon tarafından kurulmuştur. Lebon Pastanesi’nin tarihini biz kitaplardan 1886 olarak biliyoruz. Ancak bir müşterimiz bize Lebon’un eski bir çikolata kutusunu getirdi. O çikolata kutusunda 1810 yazıyor” dedi. Lebon’un Türkiye’nin ilk pastanesi olduğunu dile getiren Cengiz, sözlerini “Biz buranın patentini aldık ve 36 yıldır bu pastaneyi işletiyoruz. Çıkarılan borçlar kanunuyla bir yerde 10 yıl kiracıysanız gerekçe göstermeden mülk sahibi sizi tahliye edebilir. Bu nedenle kiracısı olduğumuz Karagözyan Vakfı bizi tahliye kararı aldırdı. Ama Yargıtay, bu kararı bozdu ‘2020 yılına kadar çıkaramazsınız’ dedi. Karagözyan Vakfı, bize 2010 yılından bu yana kontrat yapmıyor. Biz de çaresiz kaldık. Boşaltma kararı aldık. 31 Aralık tarihinde pastaneyi kapatacağız. Üzgünüz ama yapılacak bir şey yok. Bırakıp gideceğiz” şeklinde sonlandırdı.

Pastane, kapatılma ilanını cama asarak duyurdu. İlanda, “Değerli müşterilerimiz, İstanbullular ve dostlar… 40 yıla yakın süredir sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk. 29 Ekim 2022 Cumhuriyet Bayramı’nda Lebon’un kapanacağını bildirmekten üzüntü duyarız. Saygılarımızla…” ifadesi yer aldı.

Sosyal Medya'da Paylaşın