“Türkiye’de catering sektöründe ciddi büyüme potansiyeli göze çarpıyor”

Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren yeme içme endüstrisinin kilit noktalarından olan catering sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok alanda hizmet veriyor. 

Ahmet Zeytinoğlu, Türkiye’de catering sektörünü çok ciddi maliyet baskısı altında görüyor. Son 10 yılda elde edilen kazanımların yavaş yavaş kaybedildiğine de değinen Zeytinoğlu, “Fiyat baskısı kalitenin önüne geçti. Bu da haksız rekabeti doğuruyor” diyor. 

“Müşterinin beklentisini analiz ederek özel çözümler üretiyoruz” 

Sektörde kalite yükselirken müşterilerin görünmeyen maliyetlerinin azaldığını vurgulayan 

Zeytinoğlu, bu durumun beraberinde verimlilik artışını, mutlu müşteri ve çalışan memnuniyetini de getirdiğini söylüyor. Sodexo olarak, yemek sektörünün tüm gerekliliklerini yerine getirebilecek bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Ahmet Zeytinoğlu şöyle devam ediyor: “Toplu yemek hizmeti, özel gün organizasyonları başta olmak üzere Sodexo, globalde başarısı kanıtlanmış markalar ile her türlü toplu ve perakende çözümleri bir arada veya tek tek sunuyor. En önemlisi; bu çözümleri sunmadan önce müşterimizin ihtiyaç ve beklentilerini analiz edebilmemize olanak sağlayan ‘Personix’ davranış analiz ve segmentasyon aracı ile müşterinin beklentisini analiz ederek özel çözümler üretmek. Bu durum da müşteri ve çalışan memnuniyetini artırıyor.” 

“Rekabet catering dışındaki hizmetleri de verme gerekliliği doğuruyor” 

Başarılı yönetici sektörle ilgili değerlendirmelerde de bulunuyor. Fiyat rekabetinin sektörü ciddi yaraladığına değinerek sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu rekabet catering dışındaki hizmetleri de verme gerekliliği doğuruyor. Sodexo olarak gıda dışı yaklaşık 45 hizmetimiz var. Bunların başlıcaları; temizlik, teknik bakım, bina yönetimi, enerji yönetimi, muhaberat, bordrolama vs. Öte yandan dünyada sektör genel olarak doyuma ulaşmış durumda. Türkiye’de ise önümüzde ciddi büyüme potansiyeli göze çarpıyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın