Türkiye, dijital reklam yatırımlarında ilk beşte büyüme gösteriyor!

Türkiye, IAB Avrupa Adex Benchmark Raporu’na göre; 2019 yılında, dijital reklam yatırımlarında en yüksek büyümeyi gösteren ülkeler arasında yerini aldı.

Reklam yatırımlarında Doğu ve Orta Avrupa öne çıkan ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye‘nin de 5. sıradan listeye dahil olduğu listede; Sırbistan, Ukrayna, Belarus ve Hırvatistan bulunuyor.

Pazarlamasyon’da yer alan habere göre; Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 2019’da out-stream video, mobil ve sosyal medyadaki güçlü büyümenin etkisiyle yüzde 12,3 oranında artarak 64,8 milyar Euro’ya ulaştı. Böylece Avrupa Dijital Reklam Pazarı, 2013’e oranla 2019 yılında yaklaşık 2 katından fazla büyümüş oldu.

IAB Avrupa Baş Ekonomisti Dr. Daniel Knapp, Nisan 2020 tahmininde; IMF, Covid-19 ve küresel karantina nedeniyle 1930’ların Büyük Buhran’ından bu yana, en kötü ekonomik durgunluğu tetikleyeceğini öngördü. Knapp, tahminlerini makro ekonomik göstergeler ve sektör verileriyle eşleştirerek yaptığı modellemede; Avrupa (İngiltere dahil) için yüzde 16,3’lük bir düşüş öngördü. Knapp, dijitalin en az etkilenen reklam medyası olduğunu, Avrupa’da 2020’de dijital dışındaki medya yatırımlarında güçlü bir daralmaya (Yüzde -21.3) kıyasla dijitalde yüzde -5.5 düşüş öngördüğünü vurguladı. Knapp “Mobil, video ve sosyal medya büyümeyi sürdürüyor. Özellikle programatik ve in-stream video olgunlaştığından, dijital reklamcılık sektöründeki çeşitli fırsatları gösteren, üst üste iki yıldır sosyal medya dışındaki displaydeki büyüme hızlandı” dedi.

AdEx Benchmark çalışması, on dört yıldan beri, 28 ülke pazarını kapsayan Avrupa’da reklam yatırımları için kusursuz bir rehber özelliği taşıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 28 ülkeyi kapsayan AdEx Benchmark Raporu, 2019 yılında 21 ülkenin iki haneli büyüme kaydettiğini ortaya koydu. Video reklamlar, 2019’da yaklaşık yüzde 30 büyüyerek 10 milyar Euro’ya yaklaştı; out-stream, yüzde 36 büyürken, bu büyümenin ardındaki itici güç oldu. Finlandiya, Yunanistan ve İngiltere gibi bazı ülkelerde out-stream yüzde 40’dan fazla büyüdü. Sosyal medya, yirmi sekiz ülkenin tamamında çift haneli büyüme ve toplamda yüzde 25,6 artışla, display reklam yatırımlarının büyümesini destekledi. Arama motoru yüzde 11,8 büyüme ve 28 milyar Euro ile en büyük paya sahip kategori olmaya devam etti. Toplam mobil reklam yatırımları, yüzde 24,9 artışla 30 milyar Euro’ya ulaştı ve Avrupa Dijital reklam yatırımlarının neredeyse yarısını (yüzde 47) temsil eder hale geldi.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand rakamlar hakkında şu yorumda bulundu: “2019’da güçlü büyüme olmasından mutlu olsak da 2020’de tüm sektörleri ve hayatımızı etkileyen salgın nedeniyle aynı trendi yakalayabileceğimizin farkındayız. Dijital sektörü destekleme amacı ile bir sektör derneği olarak, COVID-19’un yatırımlar üzerindeki etkisine ilişkin iç görüler sağlamaya ve üyelerimizi bu zorlu zamanlarda desteklemeye çalışıyoruz.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın