Yaz sezonunda o ülkenin tercihi yine Türkiye oldu!

Ukraynalı turistlerin yaz sezonunda ilgi gösterdiği ülkelerin başında yine Türkiye geliyor. Türkiye ile Ukrayna tarifeli uçak seferleri ve turistik seyahatlar 1 Temmuz’da başlamaya hazırlanıyor.

Ukrayna Turizm Sektörünün Liderleri Birliği Başkanı, Tez Tour Ukrayna Genel Müdür Yardımcısı Oleksandr Novikovskiy, yaptığı açıklamada, Türk sahillerini ve Türkiye’nin misafirperverliğini çok özlediklerini dile getirdi ve şu ana kadar Ukrayna’da yapılan yurt dışı tur rezervasyonlarında Türkiye’nin yine ilk sırada yer aldığını açıkladı.

DHA’da yer alan habere göre; Ukrayna’da yurt dışına tur paketi satışlarının, koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle 2019 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 90’dan fazla azaldığını belirten Novikovskiy, “Türkiye’nin turistleri kabul etmeye hazır olduğu yönündeki haberlerin ardından turistler tur şirketlerine daha sık başvurmaya başladı. Tez Tour olarak haftada 150-200 rezervasyon yapıyoruz. Tabii eskiye kıyasla çok büyük düşük var. Salgın öncesinde yaz sezonunda günde 700 ila 1000 arasında rezervasyon oluyordu” dedi.

“Her şey dahil sistemi büyük bir avantaj”

Novikovskiy, sezonun tamamında ise turizm sektörünün iş hacminde yaklaşık yüzde 50 düşüş beklendiğini söyledi. Türkiye’deki otellerde her şey dahil sisteminin kaldırılabileceğine dair çıkan haberlerin Ukraynalı turistler arasında tedirginliğe yol açtığını belirten Novikovskiy, “Bu sistemin devam edeceğini, fakat her otelde güvenlik önlemlerinin artırılacağını görüyoruz. Bu çok büyük bir avantaj. Bunun da Türkiye’ye tatile giden turist sayısına olumlu yansıyacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

2019 Ukraynalı turist sayısı 1 milyon 560 bin

Türkiye Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin verilerine göre, Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı, 2019 yılında bir önceki seneye göre yüzde 12 artışla 1 milyon 560 bine yükseldi.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın