The Stay Otelleri’nin Sahibi Muzaffer Yıldırım: “Kendimin kalmayacağı hiçbir oteli yapmıyorum”

Alaçatı’da kendine ev yapmak için eski bir bira deposu alan Muzaffer Yıldırım, evde çok fazla vakit geçirmeyince aklına otel fikri geliyor. Bu düşünceyle 5 yıl önce ağırlama sektörüne giriş yapan Yıldırım, The Stay Otelleri’ni kurmaya başlıyor. Misafirlerini hayran bırakan oteller yapan Yıldırım ile The Stay otellerini konuştuk.

Ağırlama sektörüne 5 yıl önce giriş yapan Muzaffer Yıldırım, The Stay Warehouse’dan sonra İstanbul Nişantaşı’nda romantik ve tarihi bir otel yaptıklarını belirtiyor ve Bebek Otel ile oyunu değiştirdiklerini söylüyor: “Yaptığım her otelin ortak özelliği entertainment. Gastronomi, sanat ve kültürle; bizim lüks anlayışımızla yaşayan, nefes alan, değişen ve heyecan veren mekanlar yaratıyoruz.”

“Her zaman şehrin en iyi yerindeyiz”

Yıldırım, lokasyonların çok önemli olduğunu belirtirken; “Her zaman şehrin en iyi yerindeyiz ve en özel deneyimleri yaratıyoruz” diyor. Butik, özel ve enerjisi olan yerler yaptıklarını söyleyen Muzaffer Bey, “Kendimin kalmayacağı hiçbir oteli yapmıyor” ifadelerini kullanıyor.

Misafirlerine farklı konseptler sunmaktan heyecan duyduğunu söyleyen Yıldırım, “3. katta oda kartıyla girdiğin gizli bir Japon omakase restoranı, otelin ortasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi koreografisinin sahnelendiği çağdaş bir bale temsili, Kuzey İtalya’da minnacık bir köyden sonra sadece İstanbul’da olan foccacia tipo recco lezzeti, hiç duyurmadan çağırdığımız dünyaca ünlü DJ’ler, şu anda çok konuşulan Nişantaşı’nın ortasında olacak seçkin bir komedi kulübü” diyerek The Stay otellerinin öne çıkan özelliklerini sayıyor.

“Gastronomi alanında kendimizi takıntılı olarak değerlendiriyoruz”

Gastronomi konusuna da değinen Muzaffer Bey, “Gastronomi alanında kendimizi takıntılı olarak değerlendiriyoruz” diyerek sözlerine başlıyor. Bu konuyu örnekleyerek detaylandırıyor: “Bebek Otel’de kahvaltı menümüzde bal ve kaymak, gümüş ayaklı kuplarda havyar gibi servis ediliyor. Çünkü balımız da kaymağımız da çok özel” diyor.

Bebek Hotel by The Stay

Muzaffer Bey, Bebek Otel’i devraldıkları günden bu yana en iyi şekilde misafirlerini ağırladıkları Bebek Hotel by The Stay’de Mahmut Anlar ve ekibi ile bir ambiyans mühendisliği yaptıklarını söylüyor.

Otel bünyesinde 2 Michelin yıldızlı Japon şef Yoshizumi Nagaya ortaklığıyla açılan ve Türk gastronomi dünyasına kazandırılan ‘Sankai By Nagaya’ kaliteli yemeğe önem veren birçok ismin adeta uğrak noktası. Mekanda şef Nagaya’nın her sezon değişen 2 farklı tadım menüsü sunduklarını anlatan Yıldırım, mutfakta ayrıca edo-mae sushi uzmanı Hiroko Shibata’nın da bulunduğunu söylüyor.

Yaşayan otel: The Stay Boulevard Nişantaşı

The Stay’in İstanbul ağırlama sektörüne kazandırdığı bir diğer otel olan The Stay Boulevard Nişantaşı için Muzaffer Bey “Her katta bir hayat var” diyerek sözlerine başlıyor. Otelin girişinde misafirleri karşılayan Fransız pastanesi ‘Saint Patissier’den bahseden Yıldırım, burada Fransız esintili tatların olduğunu ve buradaki ürünlerin üretimhaneden gelmediğini, en iyi malzemelerin kullanılarak hepsinin otel bünyesinde hazırlanıp, piştiğinin altını çiziyor. “Roof’ta ise eğlenceli İtalyan restoranı Marcello var” diyerek bir başka konsepte değinen Yıldırım, Marcello’nun Executive Şefi Napolili Luigi Mariconda’nın enfes tabaklar hazırladıklarını söylerken, Genovalı Foccacia Şefi Massimiliano’nun da yıldız tabağı ‘foccacia tipo recco’nun ustası olduğunu anlatıyor.

İzmir’deki projeler ve gelecek planları

İzmir projelerini sorduğumuz Yıldırım, Alaçatı’da olacak The Stay Chora’dan bahsediyor. Deniz kenarında bir köy olacak işletmenin, 12 ay gastronomi üzerine odaklanacak çok özel bir proje olacağını anlatıyor ve yine İzmir üzerinde olacak başka bir projeden bahsediyor, “2024 yılında açılmasını öngördüğümüz The Stay Pastoral ise bizim sürdürülebilirlik anlayışımızın en büyük temsilcisi olacak olan müthiş bir doğa içerisinde çok ciddi iyi tarım yapacağımız ve tarladan sofraya restoranımızla Türkiye’nin ilk gerçek lüks çadır projesi.”

İstanbul’daki 2 yeni otel projelerini de söyleyen Yıldırım, buralarda özel ve farklı deneyimler yaşatacakları konusunda iddialı olduklarını, aynı zamanda hem yurt içinde hem de yurt dışında heyecanla çalıştıkları projelerin bulunduğunu söyleyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın