Cookshop CEO’su Selçuk Gengeç: “2 yıl içerisinde halka arz planlıyoruz”

Ayşe Kazancı tarafından 2008 yılında kurulan ve ilk şubesini Nişantaşı’nda açan Cookshop, Türkiye’nin “all day casual dine” kategorisindeki en büyük zincir restoranlarından biri. Cookshop şubeleşmeye devam ettiği gibi, peşinden Arka Bahçe, Magnolia Shop ve Cookbox markalarını da hanesine ekleyerek büyümeye devam ediyor. Cookshop CEO’su Selçuk Gengeç, Cookshop’un ilerlediği yolu anlatırken, yeni yıl hedeflerine de değindi.

Cookshop, dünya mutfağının önde gelen lezzetlerini lokal dokunuşlarla harmanlayarak yeni bir yorumlama getiren marka, özel reçeteleriyle dikkat çektiği gibi gelişim odaklı yenilikçi kimliğiyle de sektörün en hızlı büyüyen şirketi. Markanın CEO’su Selçuk Gengeç, “Pandemi dönemini de kapsayan 2020-2022 yılları arasında yüzde 120 büyüme sağladığımızı söyleyebilirim” diyerek, Cookshop’un başarısını gözler önüne seriyor.

Arka Bahçe, Magnolia Shop ve Cookbox’ın çıkış hikayeleri 

Selçuk Bey’e 2022 yılında Arka Bahçe, Magnolia Shop ve Cookbox markalarının ortaya çıkış hikayelerini sorduğumuzda, şöyle anlatıyor: “Arka Bahçe markamızda, misafirlerimize restoran deneyimi sunuyoruz. Cookbox, markalarımızın en geç üyesi ve sıra dışı bir yemek deneyimi vadediyor. Magnolia Shop ise keyifli ortamı, birbirinden lezzetli seçenekleri, taptaze kahvesi ve hizmet kalitesiyle Türkiye’nin yeni buluşma noktası olacak.”

Cookshop Markalar Topluluğu’nun toplam 49 şubesi bulunduğunu sözlerine ekleyen Gengeç; 34’ünün Cookshop, 2’sinin Cookbox, 4’ünün Arka Bahçe olduğunu anlatırken, Magnolia Shop’u Bursa Downtown, İzmit Arastapark, İstanbul Metrohome ile Viaport ve İzmir İstinyepark’ta kahveseverlerle bir araya getireceklerini de anlatıyor.

Yeni marka: Not A Burger 

Cookshop CEO’su Selçuk Gengeç, yeni bir haber de paylaşıyor: “Markalar Topluluğu’muzun en yeni markası Not A Burger olacak. Hamburgeri bambaşka bir bakış açısı ve vizyon ile yeniden yorumluyoruz. Markamız, misafirlerine bir hamburgerden daha fazlasını vaat etmek üzerine kurulu. Menümüz de bu bakış açısından ilham alarak yeni bir soluk oluşturacak şekilde tasarlandı. Genç, özgür ve sıradışı bir hamburger deneyimi için ilk şubemizi kasım ayında City’s İstanbul’da açıyoruz.”

Cookshop Markalar Topluluğu’nun ekip yapısını öğrenmek istiyoruz Selçuk Bey’den. Sahada bin 500 kişiye yakın bir ekip olduğuna değinen Gengeç, “Sahada yaşayan, koklayan, ekiple arkadaş olan bir yönetici olmanın önemini biliyorum. Hepimiz birlikte markayı temsil ediyoruz. Sadece ofiste masa başında çalışarak değil, sahada da bulunarak işin mutfağına girmeye özen gösteriyoruz” diye, sahadaki çalışmalara verdikleri önemi anlatıyor.

“Tüm ürünler doğal ve katkısızdır”

Cookshop Markalar Topluluğu’nda menüleri hazırlarken hangi konulara dikkat ettiklerini sorduğumuz Gengeç, “Cookshop Markalar Topluluğu’nun ürünlerinde yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler, katkı maddeleri, sağlıksız ve kalite standartlarını karşılamayan ürünler kullanılmaz. Tüm ürünler doğal ve katkısızdır. Yemeklerde sadece zeytinyağı kullanıyoruz. Mevsiminde taze meyve ve sebzeler günlük olarak seçilir ve mağazalara gönderilir” ifadelerini kullanılıyor ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde yenilebilir enerjiye yatırım yaptıklarını söylüyor.

Cookshop Markalar Topluluğu’nun hedefleri  

Yurt dışında hedef ülkelerde master franchise’lar vererek ilerleyeceklerinden bahseden Selçuk Bey, “Hedef ülkelerimiz Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler. Şehir merkezlerinde hem turist hem de nüfusun yoğun olarak rağbet ettiği ana caddeler, popüler AVM’ler, deniz kenarında yer alan alanları seçeceğiz” diyor.

Cookshop Markalar Topluluğu olarak gelecek 2 yıl içerisinde İstanbul’dan çıkan bir dünya markası hedeflerinden bahseden Gengeç, 2023 yılını 1,3 milyar TL ciro ile kapatmayı öngördüklerini anlatırken, diğer hedeflerini de anlatıyor: “Yatırımlarımızı Magnolia Shop markamız üzerine yoğunlaştırıyoruz. 2024 sonunda 50 şube, 2025 sonunda 100 şube olmayı hedefliyoruz. 2 yıl içerisinde halka arz planlıyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda tüm markalarımız ile yurt içi ve yurt dışındaki seçkin yerlerde 150 şube ve üzeri lokasyonda yer alarak milyonlarca misafirimizi ağırlayacağız.”

Sosyal Medya'da Paylaşın