Kanton Mutfağı Boğaz’da Yerini Aldı: Hakkasan İstanbul

Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul’da Kanton mutfağının önde gelen mekanlarından biri olan Hakkasan İstanbul, geçtiğimiz eylül ayında kapılarını açtı. Uzak Doğu mutfağının en güzide örneklerinin servis edildiği restoranın mutfağında ise Tao Group Hospitality Asya markaları Global Yönetici Şefi Andrew Yeo var.

İstanbul Boğazı’nın büyüleyici manzarasına sahip otellerden biri olan Mandarin Oriental Bosphorus, Istanbul, geçtiğimiz eylül ayında görkemli bir davet ile yeni mekanı, Kanton mutfağının önemli mekanlarından biri olan Hakkasan İstanbul’u açtı.

Mekanın şefi Andrew Yeo’un kariyerindeki en büyük etken büyükannesi. Büyükannesinin çok iyi bir aşçı olduğunu söyleyen Yeo, “Ben de onun yanında mutfağa olan ilgimi kariyere dönüştürdüm. Ayrıca beni aşçılık okuluna gitmeye teşvik eden de kendisiydi” diyor.

Daha önceki tecrübelerinden bahseden şef Andrew, “Önce Ritz-Carlton şirketinde ve Miami Beach Edition’da Executive Şef olarak görev yaptım. Şu anda 20 yılı aşkın bir deneyime sahibim” diyerek konuşuyor. Deneyimli isim yıllar içinde Çin, ABD ve Kanada’da birçok otelin mutfak yönetimi de denetlemek dahil açılmasına yardımcı olduğunu anlatırken, şu anda Tao Group Hospitality’de Asya markalarının Global Yönetici Şefi.

Hakkasan İstanbul’un vizyonu ve mutfak lezzetleri 

Hakkasan İstanbul mutfağına giren şef Yeo; Hakkasan’ın kökleri ve temel kimliği olan Kanton mutfağına ve konseptin sadık kalınacağını söylerken, özellikle İstanbul için birkaç yemek yarattıklarını belirtiyor.

Hakkasan İstanbul’un vizyonu için Yeo, “Pazardaki en iyi Asya restoranı olmak ve burada çok sayıda prestijli ödül ve takdir elde edebilmek” diyor ve mutfağını anlatmaya başlıyor. Kanton mutfağının dört temel unsuru olan ekşi, tatlı, acı ve baharat tatlarını farklı pişirme yöntemleriyle tüm yemekler arasında dengelediklerini söyleyen şef Andrew, “Taze ve yüksek kaliteli ürünler tedarikinde hazırlanan, ayrıca bunları yapmak için uzman becerilerin gerektiği Dim Sum seçkimiz kesinlikle denenmelidir” ifadelerini kullanarak, menünün spesiyalinden bahsediyor. Dim Sum lezzetine ek olarak, misafirlerin tadını çıkarması için her biri kendine özgü lezzet ve dokuya sahip narin köfteler yaptıklarını da söylüyor.

Menünün detaylarına indiğimizde tatlılardan ve içeceklerden konuşuyoruz. Şef Andrew Yeo, içecek konusunda ise farklı malzemeler kullanarak en iyi kokteylleri hazırladıklarını söylüyor ve tatlılardan bahsetmeye başlıyor. Şef Yeo, geleneksel Çin lezzetlerine odaklanmak istediklerini söylüyor ve ekliyor: “Ancak bunun yerine misafirlerimiz tarafından iyi karşılanacak ve tanınacak tatlılar yaratmak için Asya malzemelerini kullanıyoruz.”

Yenilikçi ve trend belirleyici

Hakkasan İstanbul’un gelecek planlarını sorduğumuzda şef Yeo, ürün ve hizmetlerin tutarlı kaldığını belirtiyor ve iddialı konuşuyor: “Aynı zamanda yenilikçi ve sektörde trend belirleyici olmak istiyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın