Tat Gıda’ya 20 Milyon Avro Tutarında Destek

Tat Gıda ileri teknoloji, en üst seviyedeki gıda güvenliği ve kalite standartlarıyla gerçekleştirdiği üretiminde verimlilik artışı ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımları için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 20 milyon avro tutarında kredi desteği sağladı. Tat Gıda, sağlanan bu finansmanı, verimliliği artırmak amacıyla ekipman modernizasyonu yapmak ve dijital dönüşüme destek verecek işletme sermayesi ihtiyaçlarını finanse etmek için kullanmayı amaçlıyor.

Domates salçası, sos, hazır yemek ve konserve ürünlerinde Türkiye’nin önemli gıda üreticilerinden Tat Gıda, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 20 milyon Avro tutarında finansman desteği sağladı. Tat Gıda, sağlanan finansmanla, ürünlerine yönelik yurt içi ve yurt dışında artan talebi karşılamak üzere büyüme planlarını ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını destekleyerek, verimlilik artışına yönelik dijital dönüşüm çalışmalarını finanse etmeyi hedefliyor.

Tat Gıda ve EBRD, program kapsamında, Türkiye’deki tarım endüstrisi sektörüne gençlerin katılımını destekleyen bir iş birliği de gerçekleştirecek. Bu kapsamda, gençlerin modern tarım teknolojilerini ve yüksek değerli gıda işleme faaliyetleri için dijital uygulamaları benimsemeleri için gereken becerilerle donatılmasını amaçlayan yeni bir eğitim programı hazırlanacak. Tat Gıda ayrıca, kurumsal yönetim prensipleri çerçevesinde iş modelinin merkezine aldığı sürdürülebilirlik girişimlerini güçlendirmek için bu konulara odaklı finansman imkanlarını daha da artırmayı planlıyor.

Sağlanan finansman desteği ile verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımlara daha güçlü şekilde devam edeceklerini belirten Tat Gıda Genel Müdürü Evren Albaş, “Tüketicilerimize 55 yıldır kaynağı belli, doğal ve yüksek kalitede, dünyadaki en üst seviye gıda güvenliği standartlarına sahip ürünler sunuyoruz. Yenilikçilik yaklaşımımızı tedarik, üretim ve ürün süreçlerimize uygulayarak uçtan uca dijitalleşme ve akıllı tarım uygulamalarında sektörümüze öncülük etmekteyiz. Bu konudaki yatırımlarımızı artırmak ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızı geliştirmek için EBRD ile bir anlaşma yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Proje hakkında konuşan EBRD Tarım Endüstrisi Sektörü Ekip Direktörü Natalya Zhukova ise global gıda krizine dikkat çekerek, “Tat Gıda’nın büyüme yolculuğunu ve sürdürülebilirlik çalışmalarını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Son dönemde yaşanan küresel krizler, gıda güvenliğinin çağımızın en önemli meselelerinden biri olduğunu açıkça ortaya koydu. Gıda sektöründe sağlıklı, sürdürülebilir üretim biçimlerine öncelik veren üreticilerle çalışmalıyız ve Tat Gıda’nın bunun için mükemmel bir örnek olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın