Son dönemlerin popüler lezzeti: Ekşi mayalı ekmekler

Son zamanlarda bilinirliği artan ve faydalarını daha çok merak edip öğrendiğimiz ekşi mayalı ekmekler içeriğindeki doğal bakteri ve mantarlar sebebiyle probiyotik özelliğe sahip. Bağışıklığı güçlendiren ve lezzetiyle diğer ekmeklerden ayrılan ekşi mayalı ekmeklerin en iyi adreslerini gurmelerimize sorduk. 

Pasto Bursa 120 yıldır fırıncılık mesleğini icra eden bir ailenin temsilcisi olan Hakan Doğan’ın başında bulunduğu Pasto, Bursa’nın en iyi ekmekçisi olarak biliniyor. 10 çeşit ekşi mayalı ekmek yapan mekândaki her bir ekmeğin de mayası farklı. 

Bröd Maslak’taki atölyelerinde üretim yapan Mitte Brot aslında şehrin önde gelen mekânlarına ekşi mayalı ekmek sağlıyor. Petra Coffee ve Gram, nefis ekmeklerini tadabileceğiniz mekânlardan bazıları. Ama internet üzerinden ulaşarak bireysel siparişler de verebiliyorsunuz.

Hub Tamamen doğal ekşi maya ile hazırlanan ekmekleri kepekli ve çavdarlı olarak üretiyorlar. Hub’ın ekşi mayalı ekmelerini bütün olarak satın alabileceğiniz gibi sandeviç olarak da tüketebiliyorsunuz. 

Eataly Tamamı doğal ekşi maya ile hazırlanan Eataly’nin ekşi mayalı ekmeklerinin en önemli diğer özelliği de mayalanma süresi. 8 çeşit ekşi mayalı ekmek bulunan Eataly’de her şey günlük olarak hazırlanıp servis ediliyor. 

Maya Bozcaada Bozcaada’da ekşi mayalı ekmek yemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken adreslerden biri de Maya Bozcaada. Kendi ürettikleri peynirin yanında servis ettikleri ekşi mayalı ekmekleri taze olarak servis ediyorlar. 

Zennup 1844 Şef Ömür Akkor tarafından Bursa’da hayata geçirilen Zennup 1844, açıldığı ilk günden bu yana, Hititlerden Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze kadar unutulmuş lezzetleri gün yüzüne çıkarıyor. Mekânda bulunan fırında 150 yıllık ekşi mayadan ve kendi ektikleri Anadolu buğdaylarından ürettikleri ekşi mayalı ekmekler mekâna gelen misafirlerin en az yemekler kadar beğendiği lezzetler arasında. 

Ekşi Maya Tunalı Ekşi Maya’nın taptaze ekmekleri ve özel lezzetlerinin hepsi el emeğiyle hazırlanıyor. Kendi üretimleri olan ekmeklerini mekânada adını veren ekşi maya ile hazırlıyorlar. Yıllanmış ekşi mayayı taş değirmende öğütülmüş tam buğday ve tam çavdar unu ile birleştiriyorlar.

Naan Bakeshop Daha önceleri Reşitpaşa’da hayatına başlayan Naan’ın hikâyesi Moda’da devam ediyor. Ekşi mayalı ekmeğin en lezzetlisini misafirleriyle buluşturan Naan Bakeshop günlük olarak ekşi mayalı ekmekle hazırladıkları sandviçleriyle de çok beğeniliyor. 

Bonamade Bonamade ekşi maya ekmeklerini hazırladıkları yıllanmış özel maya ile yüzde 100 doğal ata unu kullanarak titizlik ile hazırlıyor. Ekmekleri hiçbir katkı maddesi, ticari maya veya koruyucu madde içermiyor. 

Backhaus Doğal ve katkısız ekşi mayalı ekmek üreten Backhaus, en kaliteli buğday tanelerinin özenle seçilip öğütülmesiyle elde edilen unlarla hazırlıyor. Backhaus yüz yıllardır Anadolu topraklarında yaratılan eşsiz ekmek tariflerini Avrupa’nın ünlü ekmek şeflerinin reçeteleriyle birleştiriyor. 

240 Derece Ekşi mayalı ekmek konusuna farklı bir boyut kazandıran 240 Derece, klasik ekmeklerin yanı sıra domatesli-biberiyeli, zeytinli, üzümlü-cevizli, yabanmersinli-fındıklı ekmekleriyle lezzetlerine tercih ediliyor. İnternetten sipariş üzerine ekmeklerinizi adresine gönderen 240 Derece’nin Yeşilköy’de bir dükkânı da bulunuyor. 

Grandma Bakery & Cafe Teşvikiye’de yer alan Grandma, klasik ekşi mayalı ekmekleri ile müdavimlerini oluşturmuş durumda. Günlük olarak ekmek alabileceğiniz mekânın aynı artizan bakış açısıyla ürettiği diğer ürünleri de oldukça seviliyor. Mekânın Akmerkez’de bir şubesi ve Bebek’te de Grandpa Coffee & Eatery adında kardeş bir işletmesi de bulunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın