Şef Şafak Erten: “W Istanbul’da çalışmak beni hem besliyor hem de heyecanlandırıyor”

İstanbul’un kendine özgü ruhu ile önde gelen otellerinden olan W Istanbul’un yeni şefi Şafak Erten, yurt içinde ve yurt dışında edindiği deneyimleri artık W Istanbul misafirleriyle buluşturuyor. Başarılı şef, otelin menüsüne yeni bir soluk getirmeyi ve farklı konseptleri misafirlere sunmayı amaçlıyor. Biz de FoodinLife’ın yeni sayısında Şafak Erten’in mutfak serüvenini ve W Istanbul çatısı altında imza atacağı yenilikleri konuştuk.

Asırlara uzanan Osmanlı Saray geleneğinin kodlarına sahip ve üç kuşaktır kendi ailesinin mesleği olan aşçılığa olan tutkusunu küçük yaşlardan itibaren fark eden Şef Şafak Erten, 15 yıllık meslek hayatında yurt içinde ve yurt dışında uluslararası pek çok markayla çalışma fırsatı yakaladığını ifade ediyor. “Dubai Armani Hotel, JW Marriott Hotel Ankara ve Endonezya, Kempinski Hotel Bodrum ve Letonya, Sofitel Taksim Istanbul, D Resort Hotel, Paloma Finesse bunlardan bazıları. Hali hazırda W Istanbul’un Executive Chef’iyim. Modern hayatın dinamizmi ile tarihi dokuyu birleştiren, İstanbul’un kendine özgü ruhu ile önde gelen otellerinden olan W Istanbul’da çalışmak beni hem besliyor hem de heyecanlandırıyor.”

“Motivasyonumun en büyük kaynağı işime olan tutkum”
Mutfakta mevsiminde ürün kullanmanın, lokal tedarikçilere öncelik vermenin ve geleneksel Türk yemeklerini yorumlamanın öncelikleri olduğunu belirten Erten, sektörel anlamda gastronomi öğrencilerine destek vermeyi, gençler ile deneyimlerin paylaşılmasının önemini vurguluyor. “Hali hazırda Beykent Üniversitesi Gastronomi ve Aşçılık Bölümü öğrencilerine Dış Paydaş Temsilcisi olarak destek vermekteyim. Ayrıca öğretim görevlileri ve öğrenciler ile periyodik olarak uygulamalı etkinlikler ve toplantılar düzenliyoruz.”

Şafak Erten her sabah mutfakta yeni bir dünya kurduğunu söylüyor ve devam ediyor, “Motivasyonumun en büyük kaynağı işime olan tutkum” Oluşturduğu menülere mutlaka kendi hikayeleriyle beslediği reçeteleri ekleyen Erten, kontrastların dengesi ve tatlar arasındaki uyumu gözeterek klasik tariflere mutlaka özel bir dokunuş verdiğini belirtiyor.

“Yerel yemekler trend olarak yükseliyor”
Şef Şafak Erten, “Ülkemiz; binlerce yıldır büyüklü küçüklü birçok kültürü barındıran Anadolu ve Mezopotamya toprakları üzerinde yer alıyor. Bu noktada aslında muazzam bir mirasa ve kütüphaneye sahibiz diyebiliriz. Özellikle son yıllarda bu büyülü coğrafyanın zenginliğini keşfetmeye, farklılıklarının yerine bütünselliğini öne çıkartmaya başladık. Mesela Mezopotamya Mutfağı çatısı altında birçok şehrimizin yöresel yemeklerini aynı anda tanıtabiliyoruz. Bunun çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum” diyerek kültürel mirasın önemine değiniyor. “Ayrıca son dönemde oldukça konuşulan iklim krizinin yavaş yavaş sonuçlarını görmeye başladık, bu nedenle eskiden olduğu gibi yeniden verimli topraklarımızın üzerinde yoğun bir şekilde tarım yapmaya ve hayvancılık geleneğine dönmemiz gerektiğine inanıyorum. Zaten bulunduğu coğrafyanın ürünleriyle yapılan yerel yemeklerin dünyada trend olarak yükseldiğine de görüyoruz.”

Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir mutfak
W Istanbul’daki mevcut menüleri daha sağlıklı ve sürdürebilir bir mutfak üzerine kurguladığını belirten Şafak Erten, yeni menüde tahıl ürünlerini ön plana çıkaran lezzetler eklediğini ifade ediyor. Gelecek planlarıyla ilgili olaraksa Erten, “Yakın zamanda sokak lezzetleri üzerine kurguladığımız konsepti hem misafirlerimize hem de Akaretler’i keşfe çıkan yerli yabancı turistlere sunacağız” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın