Sanatın ve kahvenin senfonisi; Siete

122 yıllık Gormezano Palas’ın giriş katında yer alan Siete iyi kahvesinin yanında aynı zamanda bir kültür ve sanat merkezi. Joel Erikman ve Marisa Gormezano’nun kurucusu olduğu mekân ismini Gormezano Palas’ın 7 katlı olmasından alıyor. İspanyolcada 7 anlamına gelen Siete’nin kurucularından Joel Erikman ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İki beyaz yakalının aile mirası, ağızda tat bırakan özel reçeteleri ve hayallerinin bir araya gelmesi ile hayata geçiyor Siete. İçeri girdiğinizde kafe alanında bina ile yaşıt mobilyaların bulunduğu bir müze odası sizi karşılıyor. Burada aynı zamanda sanat söyleşileri, yazı atölyeleri, tiyatro etkinlikleri de düzenleniyor. “Niceliğin eskisi kadar önemsenmediği, niteliğin öne plana çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Bu nedenle daha butik, nitelikli kahve sunan bizim gibi mekânlar için altın çağ yaşanıyor diyebilirim” diyen Joel Erikman iyi kahve ve sanat ile hayatları beslemeyi amaçlıyor.

 

Bir zanaatkârın izleri

İyi kahve yudumlarken aynı zamanda sanata da doyacağınız Siete âdeta tarih kokan bir yer. Öyle ki kapıdan adımınızı attığınızda sizi küçük bir sergi alanı karşılıyor. Burada Atatürk’ün şapkacısı olarak devrimler tarihinde önemli bir iz bırakan büyük büyük babası ve usta zanaatkâr Adolf Loker’in tasarladığı şapkalar sergileniyor.

Keyifle üretebileceğiniz bir alan

Siete’de seramik, heykel, resim, tahta baskı, polimer kil takı tasarım gibi değişik alanlarda çocuklar ve yetişkinler için atölyeler düzenleniyor. “Güzel müzikler dinleyerek, molalarda kahve içerek sohbet ederek keyifle üreteceğimiz bir alan yaratmak istedik” diyor Joel ve ekliyor: “Antik bahçesi, taş duvarları arasında şehirde ama şehirden uzak bu yerde herkesin evinde gibi hissetmesini istiyoruz.”

Fındık şöleni tadında

V60 gibi 3. Nesil demleme yöntemleriyle kahvelerini sunan Siete’nin kendine has imza lezzetleri de dikkat çekiyor. Bardağın kenarları fındıkla süslenerek servis edilen ve içeriğindeki fındık aroması ile deyim yerindeyse tam bir şölen yaşatan La Bomba Latte en iddialılarından. Tatlılarından ise Alman pastası ve abuela elmalı tart adını hızlıca duyuran lezzetler arasında. Vamos Burger ve Bezos Hot Dog da yine menünün özel tariflerinden.

Kahvecilik değişiyor

“Pek çok tüketici daha bitkisel ve doğa dostu alternatifleri tercih ediyor. Bu trendin önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğine inanıyorum” diyen Joel Erikman şöyle devam ediyor: “Kahve bazlı kokteyller ise diğer bir yükselen trend. Önümüzdeki dönemde kahvenin farklı sunumları bence giderek genişleyecek.”

“Şansımız yaver gitti”

Pandeminin neredeyse ortalarında kapılarını açan Siete, yasaklar bittiğinden beri hizmet veriyor. Pek çok mekânın aksine Siete pandemi döneminde kaleyi sağlam tutan yerler arasında.Sosyalliğimizin oldukça kısıtlandığı bir dönemden çıktığımız için, insanların yeni yerler keşfetmek isteyeceği, iyiye giden bir döneme girdiğimize inanıyorum” diyen Joel Erikman pozitif olmanın ve hayatımızı sanatla beslemenin önemli olduğunu söylüyor. Kendisine gelecek planlarını sorduğumuzda ise yeni atölyelerin ve farklı etkinliklerin her zaman gündemlerinde olduğunu söylüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın