Paris’in en iyi çikolatacılarından: Jean Paul Hevin

Çikolata… Bu ağızda eriyen, kadifemsi, büyülü şey belki de tüm zamanların en sevilen ve en çok tercih edilen tatlısı olabilir ama iyi çikolatanın sırrını bilenler pek nadirdir. Fransız çikolatacı Jean Paul Hevin o sırrı en iyi bilenlerden…

Paris’te 4, Japonya’da 11 ve Hong Kong’da bir adet olmak üzere toplam 16 şubesi bulunan Maison de Jean Paul Hevin isimli çikolatacı zincirinin sahibi Jean Paul Hevin, Fransa’nın Mayenne ismindeki küçük, sevimli bir kasabasında doğup büyümüş. Daha küçük bir çocukken babasının bostanından topladığı meyvelerle tatlılar pişirmeye başlayan Hevin, hayattaki amacını erkenden bulabilmiş şanslı insanlardan. 

Dünyaca ünlü bir çikolatacı nasıl yetişir?

“Tatlıların müzik gibi ruhu yumuşattığını küçükken farkettim” diyen çikolatacının kariyeri 1970’lerde bir pasta, çikolata ve dondurma üreticisi olarak başlamış. Çeşitli otellerde çıraklık yaptıktan sonra yüzyılın en büyük şefi olarak bilinen Joël Robuchon ile yolları keşişmiş ve ustasından öğrendikleri, tatlı ve çikolata yarışmalarında üst üste 8 kez çeşitli ödüller kazanmasına vesile olmuş.

Bugün, Jean-Paul Hevin, Fransa ve dünyadaki çikolata “kültürünün” en tutkulu partizanlarından biri. Paris’e yolu düşen herkesin mutlaka uğradığı kentin dört bir yanına serpiştirilmiş şubeleri ve ünlü çikolatacının ellerinden çıkan birbirinden lezzetli ve yaratıcı çikolatalar ve tatlılarıyla Maison de Jean Paul Hevin gönülleri fethediyor.

Meyveli, karamelli, kestaneli…

Hamur işi, kek, makaron ve karamel gibi envai seçenek sunan Hevin’ın uzmanlık alanı ise çikolata. Mekânın tablet çikolataları en sevilen ürünlerinden biri. Özellikle %100 bitter çikolata çekirdeklerinden yapılan sıfır şekerli tablet çikolatasına ilgi oldukça fazla. Bunun yanında kremsi kıvamıyla ağızda eriyip közde kavrulmuş kestane tadı bırakan kestane aromalı çikolatası da sevilenler arasında.

Mekânın en çok tercih edilenlerinden biri de sıcak çikolataları. Özellikle soğuk kış aylarında, Paris’in gri gökyüzüne bakarken yudum yudum insanın içini ısıtan bu sıcacık içecek de dükkândaki her şey gibi Hevin imzalı bir tarife sadık kalınarak hazırlanıyor. Tarçınlı, frenk üzümlü, fındıklı gibi çeşitleri bulunan sıcak çikolatanın kıvamı yoğun, aroması ise oldukça zengin.

Sevgililer için özel: Aşk elması

Dışı yumuşacık içi kaymaksı az şekerli bol çikolatalı rengarenk makaronları, Aşk elması anlamına gelen ve sadece sevgililer gününe özel satışa çıkarılan Pomme d’Amour adındaki kıpkırmızı elma şeklindeki kekleri, çikolata krizlerine birebir çeşit çeşit kekleri ile Maison de Jean Paul Hevin Parizyenlerin uğrak mekânı olmaya devam edeceğe benziyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın