Beeves doğallıktan ve kaliteden ödün vermiyor

Kaliteli et nerede yenir denince akla gelen, hem Türkiye’de hem Suudi Arabistan’da bulunan şubeleriyle et severlerin kalplerine taht kurmuş Beeves Sahibi Sidar Budak ile başarılı girişimini ve iyi etin sırrını konuştuk.

30 yılı aşkın bir süredir hayvancılıkla uğraşan bir ailenin çocuklarından olan Budak, 1998 yılında ülkeden ayrılarak dünyanın dört bir yanında etin en iyisine doğru uzun bir yolculuğa çıkmış ve 10 yıl sonra Türkiye’ye dönerek kolları sıvayıp 2009’da Beeves ilk şubesini İstanbul, Şaşkınbakkal’da açmış.

Arjantin ve Uruguay gibi çeşitli ülkelerden almış olduğu Aberdeen Angus cinsi büyükbaş
hayvanlarını Türkiye’ye getirerek Gebze ve Kars’taki çiftliklerinde yetiştirmeye başlayan Budak, hayvanlarını organik yemler ve Kars arazilerinden gelen otlarla yani tamamen doğal yöntemlerle beslemeyi tercih ediyor. Etinden ekmeğine, sosundan şarküterisine her ürünü taptaze, doğal ve katkısız olarak hazırlayan Beeves Burger & Stakehouse da doğallık ve kalite gibi değerler üzerine kurulu bir marka. 2020 yılı itibarıyla 10’u Türkiye’de 5’i Suudi Arabistan’ın Riyadh şehrinde yer alan 15 şubesi ve toplam 700’e yakın çalışanı ile Beeves Burger & Stakehouse bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yaklaşık iki yıl önce Sidar Budak’ın eşi Derya Budak’ın kurmuş olduğu Etin En İyisi isimli
e-ticaret portalı da mevcut başarılı bir e-kasap girişimi. Özellikle pandemi ile birlikte satışlarını 10 kat daha arttırarak sektörün öncülerinden biri haline gelen marka için konuşan Budak, “İnsanların güvendikleri, tereddütsüz alışveriş yaptıkları e-kasapları olduk. Herhangi bir e-kodsuz, antibiyotiksiz ve tamamen sağlıklı etlerini bir tıkla evlerinde buluyorlar. Bugün web sitemiz üzerinden verilen sipariş ertesi gün soğuk havalı araçlarımız ile
evlerine teslim ediliyor” diyor.

“Benim için en önemli şey en kaliteli etleri üretebilmek…”

Etin en iyisi olmak için özenle çalıştığını vurgulayan Budak, Beeves’in başarı sırrının ise iki temeli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Kaliteli hammadde ve el işçiliği çok önemli.”
Beeves markasını rakiplerinden farklı kılan bir diğer nokta ise üretim kapasitesi. Sadece restoranlarına gelen ziyaretçilerinin midelerini şenlendirmekle kalmayıp otel ve restoranlar için et tedariki de yapan firma, rakiplerine kalitesinin yanında yüksek üretim kapasitesi ile büyük bir fark atıyor.

Beeves’in imza lezzetleri…

Beeves’de tadılması gerekenler saymakla bitmez. İmza lezzetlerinden biri ise sekiz ay boyunca anne sütü ve mama ile beslenen, İngilizce’de veel olarak bilinen süt danası hayvanların özel ve körpe etleriyle hazırlanan burger’ler. Bir diğer çok satılan
ve beğenilen ürün ise katkısız hazırlanan, kılıfı bile kokoreç olarak yediğimiz doğal kuzu bağırsağından yapılan hot dog sosisler.
Beeves ayrıca dry age tekniği ile et ve burger hazırlayan bir marka. Dry age tekniği kuru
dinlendirme olarak da biliniyor ve etin ortalama 28 gün boyunca 0 derece ve yüzde 80
nem oranındaki özel odalarda dinlendirilerek yaşlandırılması oluyor. Bu süreçte etlerde yüzde
30’a yakın bir fire oluşuyor ve bu reaksiyon ile etin sert kısımlarını oluşturan kas dokusu yok oluyor. Bu da yumuşacık, ağızda dağılan bir burger demek. Yani bugün tabağınızda gördüğünüz et yaklaşık bir ay boyunca hummalı bir hazırlıktan geçiyor ve
yüksek oranda aromasıyla mideleri şenlendiriyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın