Noma yeniden dünyanın zirvesinde!

Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen The World’s 50 Best Restaurants 2021 töreninde Restaurant Noma, bir kez daha dünyanın en iyi restoranı seçildi. Dört kez dünyanın en iyisi seçilmesine rağmen 2016’da kapanan Noma, 2018’de bu kez yeni bir yerde yeniden açıldı ve listeye yeni bir giriş olarak kabul edildi. Bu nedenle Noma, iki farklı lokasyonda listenin en tepesine ulaşmayı başaran tek restoran. Üstelik bu unvan üçüncü Michelin yıldızını almasında sadece birkaç hafta sonra geldi.

Restoranın kurucu şefi René Redzepi, kızının tasarladığı gömleği giyerek çıktığı sahnede ekibine teşekkür ederek bu başarının onlarsız asla olamayacağını söyledi. Redzepi, “Noma açıldığında 23 yaşındaydım. Hayalimiz sadece sevdiğimiz şeylerden geçinmekti. Bu dönemde hayatta kalmak için savaşan tüm restoran ve sektör çalışanlarını tanımak istiyorum. Noma’da artık farklı bir döngüye giriyoruz. Covid sonrası bir döngü… Peki geleceğimiz nasıl? Nasıl yemek yapmak istiyoruz? Yaptığımız işin temelini hangi ilkeler oluşturuyor? Şimdi bunu inşa etmeye hazırım” dedi.

Listede ikinciliği yine Kopenhag’da yer alan Geranium alırken, üçüncülüğü İspanya’dan Asador Etxebarri aldı. Dünyanın en iyi kadın şefi ise, Pía León seçildi. One to Watch Ödülü, Londra’da bulunan Ikoyi’nin oldu ve Will Goldfrab en iyi pasta şefi seçildi. Sürdürülebilir Restoran ödülü ise Şili’deki Boragó’ya verildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın