MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akdağ, Dünya Gıda Günü’nde Gıda Güvenliği Konusuna Dikkat Çekti

16 Ekim Dünya Gıda Günü, bu yıl “Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla kutlandı. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, Dünya Gıda Günü’nde gıda güvenliğine ve israfla mücadelenin önemine dikkat çekti.

Gıda kriziyle mücadelede en önemli adımın israfın önüne geçmek olduğunu ifade eden Ebru Akdağ, “Dünya çapında üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 14’ü hasattan sonra kaybolurken tahminen yüzde 17’si de perakende ve tüketim düzeyinde israf ediliyor. Gıda kaybı ve israfı, toplam küresel sera gazlarının yüzde 8-10’unu oluşturuyor. Gıda israfını azaltmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” diye konuştu.

Gıda israfı konusunda her kesimin alabileceği etkili önlemler olduğunu ifade eden Ebru Akdağ, alışverişte ve evde yapılabilecekleri şöyle sıraladı: “Gıda kriziyle yüz yüzeyken bugünün anlamı ve var olan sorun ve sorumluluklarımıza karşı farkındalık yaratmak her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Alışverişe listeyle çıkmak, sadece ihtiyaçlarımızı satın almak ve açken alışveriş yapmamak gereksiz tüketimin önüne geçecektir. Etiket bilgilerini kontrol etmek, soğuk raf ürünlerini alışverişin sonuna bırakmak, porsiyonlarımızı küçültmek, gıdaları uygun koşullarda saklamak gibi uygulamalarla israfı azaltabiliriz”

Sürdürülebilirlik konusuna da değinen Akdağ, “Dünya çapında tahminen 3,1 milyar insanın sağlıklı bir diyete erişimi yok ve yaklaşık 828 milyon insan aç kalıyor. Tüm bunlar, gıda kaybını ve israfını azaltmak için acilen harekete geçme ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Dünya nüfusu artmaya devam ederken, mücadelemiz nasıl daha fazla gıda yetiştireceğimizle ilgili olmamalı. Hedef gıda israfını ve kaybını azaltmak, sürdürülebilir ve besleyiciliği yüksek gıdalar üretmek olmalı” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın