Mis Kokulu Ekşi Mayalı Ekmeklerin Adresi Dükkann Artisan Bakery & Eatery

Mis kokulu ekmeklerin, iştah kabartan poğaçaların çıktığı bir mekan: Dükkann Artisan Bakery & Eatery. Yerel, mevsimsel, doğal, katkısız ve ‘iyi tarım üretimi’ ile hazırlanan ürünleri yorumlayarak misafirlerine sunan mekan, 2018’de Nişantaşı’nda ilk şubesini açmasıyla hayatımıza girdi. Dükkann Artisan Bakery & Eatery’nin kurucusu Nesrin Gülen Yamaç dergimizin yeni sayısı için hem Dükkann Artisan Bakery & Eatery’i hem de geleceğe yönelik hayallerini anlattı.

Ekşi mayalı ekmekler, tatlılar, dip soslar, özenle seçilmiş şarküteri çeşitleri, direkt üreticiden gelen doğal yumurta, süt, yoğurt ve kaymak ile beraber farklı baharatlarla tatlandırılan krakerlerin olduğu bir mekan: Dükkann Artisan Bakery & Eatery. Mekanın kurucusu Nesrin Gülen Yamaç, 19 yıldır bu sektörde. Özellikle ekşi mayalı ekmeklere ilgisi olduğunu söyleyen Yamaç, bu ilgisini ve sektöre girişini, “Hem benim lezzetli ekmekleri sevmem hem de kızlarımın sağlıklı beslenme fikri ile yoğunlaşaracak bu yola girdim” ifadeleriyle anlatıyor.

Ekşi mayalı ekmeklerin yolculuğu

Kendi bünyelerinde çoğunlukla ekşi mayalı ekmekler ve mamuller ürettiklerini söyleyen Nesrin Hanım, ekmeklerinin yapım sürecinden şu sözlerle bahsediyor: “Mayamız her gün beslenir. Hazırlanan hamurlar daha sağlıklı ve lezzetli olmaları için en az 18 saatlik bir soğuk fermantasyon süreci geçirdikten sonra mayalanıp pişirilmeye hazır olur.”

Ürünlerini mümkün olduğunca lokal üreticilerden temin ettiği malzemeler ve ata tohum ile yetiştirilmiş mahsuller ile hazırlamayı tercih ettiklerini söyleyen Yamaç, dükkanlarında her zaman ekşi maya ekmeklerinin yanı sıra birçok unlu mamulün bulunduğunu belirtiyor.

Dükkann Artisan Bakery & Eatery’nin lezzetli ürünleri

Misafirlerine sundukları ürün gamı hakkında bilgi veren Nesrin Hanım, “Klasik, tam buğday, çavdar, siyez, çeşnili ekşi maya ekmeklerimiz; zeytinli, cevizli, pancarlı, yaban mersinli aroma barındırıyor” diyor ve özellikle reçetesi kendilerine ait olan glütensiz karabuğday ekmeğinin müşterileri tarafından tercih edilen ürünlerin başında geldiğini söylüyor. Bunların yanı sıra ekşi maya poğaça çeşitleri, kraker, glütensiz grissini de Dükkann Artisan Bakery & Eatery’nin olmazsa olmaz parçaları.

“Kalite, hijyen ve disiplin”

Dükkann Artisan Bakery & Eatery’nin ilk şubesi 2018 yılında Nişantaşı’nda, ikinci şubesi ise 2022 yılında Arnavutköy’de açıldı. Birçok yeni ve farklı noktaya ev sahipliği yapan bu iki semtte rekabet de bir o kadar kuvvetli olabiliyor. Nesrin Hanım bu rekabet ortamında birçok rakibe sahip olmasına rağmen Dükkann Artisan Bakery & Eatery’i onlardan farklı kılan özellikleri tek cümlede sıralıyor: “Kalite, hijyen ve disiplin.”

Son olarak, Dükkann Artisan Bakery & Eatery’nin ileriye yönelik hedeflerini anlatan Nesrin Gülen Yamaç, “Hedefler olmak zorunda ki başarı gelsin” diyerek cümlesine başlıyor ve ekliyor: “Arzum, belirli semtlerde olan eski mahalle kültürünü yaşatacak şekilde, her kesimin ulaşabileceği sağlıklı ve lezzetli ekmeklerin satılacağı dükkanlar açmak.”

Sosyal Medya'da Paylaşın