Mirazur yeni menüsü ‘Universe Mirazur’ ile doğanın ritmine ayak uyduruyor

Dünyanın en iyi restoranı seçilen 3 Michelin yıldızlı Mirazur, yenilenmiş biyodinamik tarım odaklı menüsü ile 12 Haziran’da misafirlerini ağırlamaya başladı.

Dünyaca ünlü Mirazur’un şefi Mauro Colagreco karantina sürecini, “Karantina sırasında düşünmek için çok zamanım vardı. Eşim Julia ile birlikte her şeyi sorgulamaya başladık. Ne tür bir toplumda yaşamak istiyoruz? Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmak istiyoruz? Nasıl yemeliyiz? Tüketim? Çalışma?’” sözleriyle betimledi. Kendilerini sorguladıkları bu süreç sonucunda biyodinamik tarımın ilkeleri ve ayın ve yıldızların etkisiyle hazırlanmış yeni menüleri ‘Universe Mirazur’ doğdu. Biyodinamik tarımda, ayın evrelerinin bitkilerin ritmini belirlediğine inanılarak bitkinin kökler, yapraklar, meyveler ve çiçekler dönemine göre ekim ve hasat yapılıyor. Biyodinamik tarımın bu ilkeleri Universe Mirazur’un merkezinde yer alacak.

Robb Report’ta yer alan habere göre, ayın enerjisinin yaprak üzerinde yoğunlaştığı zaman olan yaprak günlerinde restoran yaprak ve salata yeşillikleri temalı bir tadım menüsü sunacak. Kök, meyve ve çiçek günlerinde ise; Mirazur yeni menüsünü bu özel dönemlere odaklayarak şekillendirecek. Ünlü şef Colagreco yeni menüyle alakalı olarak, “Restoranı daha önce olduğu gibi yeniden açmayı hayal edemezdim. Tüm motivasyonumu kaybettim. Benim için gerçekten zor bir zamandı. Ama bu dönemin harekete geçirme ve teşvik etme zamanı olduğunu biliyordum” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın