Midpoint Kurucu Ortağı Ayhan Çarıkçılar: “20 yıllık dostum, 40 yıllık markası Kırıntı’yı bize emanet etti”

Midpoint, 2000 yılında ilk şubesini Bağdat Caddesi’nde açıyor. Türkiye’de brasserie konseptinin daha yeni oturmaya başladığı bir dönemde hayat bulan Midpoint, adeta konseptin öncülerinden biri. Biz de Türkiye’de köklü brasserie zinciri Midpoint’in Kurucu Ortaklarından Ayhan Çarıkçılar ile bir araya geldik ve keyifli bir sohbete imza attık.

Midpoint dört ortaklı bir işletme. Ayhan Çarıkçılar, Numan Çarıkçılar, Recep Eryüzgeç ve Cengiz Sönmez tarafından hayata geçiriliyor. Türkiye’de alışveriş merkezlerinin yaşam yeri haline gelmesiyle birlikte marka, şube sayılarını artırıyor ve zincir-restoran haline geliyor. 2000’li yıllarda brasserie kültürünün bu kadar yaygın olmadığını dile getiren Ayhan Çarıkçılar, “İşletmeler ve tüketiciler bu kadar bilinçli değildi fakat zaman içerisinde beklentiler, algılar ve bilgiler değişmeye başladı ve daha kaliteli işletmeler ortaya çıktı. Brasserie kültürü de daha üst çıtalara yükseldi” diyor.

“Casual-dining konseptinde hizmet veriyoruz”

Çarıkçılar, eski bir deniz subayı. Yaklaşık sekiz sene boyunca subaylık yapan başarılı girişimci, 1992 yılında istifa ediyor ve çalışmalarını ticaretin farklı dallarında devam ettiriyor. Başarılı isim, 2000 yılında ise bugün hala büyüyerek Türk gastronomisinin gelişimine büyük katkı sağlayan markası Midpoint’le yoluna devam ediyor. Bugün Batı standartlarına bakıldığında Türkiye’de brasserie kültürünün de aynı seviyelere ulaştığını dile getiren Çarıkçılar, “Şu anda şube sayımız 50 civarında. Konseptimizi casual-dining olarak tanımlayabilirim. İnsanların rahat edebileceği, rezervasyon yapmadan gelebileceği bir ortam sunuyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Lezzet, kalite, hizmet ve fiyatta misafirlerimizi mutlu ediyoruz”

Midpoint, menülerde yeniliğe önem veriyor. Her sene yaklaşık %20  oranında değişiklik yapan marka, misafirlerin beklentilerini de göz önünde bulunduruyor. “Bizi tercih eden misafirlerimize güven veriyoruz” diyen Ayhan Çarıkçılar, “Lezzet, kalite, hizmet ve fiyatta misafirlerimizi mutlu ediyoruz. Ana üretim yerleri çok önemli. Menümüzde bulunan ürünlerin ön hazırlığının yapılması gerekiyor. Bu hazırlıkların hepsini ana tesisimizde yapıyoruz. Pişirme kısmı ise mekânlarımızda yapılıyor ve böylece kalite, standardı yakalamış oluyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Midpoint‘in bundan sonraki hedefi yurt dışı”

Bağdat Caddesi’nin tam merkezinde hayata geçirilen ve ismini buradan alan Midpoint’in isim babası markanın ortaklarından Ayhan Çarıkçılar’ın kardeşi Numan Çarıkçılar oluyor. Her sene Midpoint olarak yaklaşık dört şube açtıklarını dile getiren Ayhan Çarıkçılar, “Bu sene son şubemizi Metropol’e açtık. Açıkçası Türkiye’de belli bir kapasiteye ulaşmış olsak da bazı bölgelerde şube açmaya devam etmekle beraber, asıl hedefimiz yurt dışı Avrupa’da şube açmayı düşünüyoruz. Bunun üzerine çalışıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Turizmin gelişmesiyle beraber gastronomi sektörü de hız kazanacak”

Tüm şubeleri kendi bünyelerinde bulunan Ayhan Çarıkçılar, franchise’ın Türkiye’de sürdürülebilirliğinin zor olduğunu düşünüyor. Türk gastronomisinin her segmentte önemli bir ilerleme kaydettiğine de değinen başarılı isim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bir mekânın sürdürülebilirliğinde; yer seçimi, segmentin belirlenmesi, fiyat aralığını oluşturmak çok önemli unsurlar. Öte yandan turizmin gelişmesiyle beraber gastronomi sektörü de hız kazanacak. Sadece bir şubede 50-60 kişilik bir istihdam sağlanıyor, bu ciddi bir rakam.”

“Kırıntı markasını Allpoints bünyesine dahil etmiş olduk”

“Gerçeğe dökebileceğim hayalleri kurmayı seviyorum” diyor Ayhan Çarıkçılar. Allpoints bünyesinde Midpoint dışında; Welldone, Bidaha, Akbabalı ve bu sene sektörün öncü markalarından Kırıntı markasını da dahil eden başarılı girişimci, Kırıntı ile anlaşmalarından şöyle söz ediyor: “Kırıntı ile yirmi yıldır, büyütülmesi gereken önemli bir marka olduğunu konuşurduk. Büyütme projesi üzerinde bir yıldır çalışıyorduk. Ve sonunda Allpoints bünyesine dahil ettik. Kırıntının şube sayısı fazla olmamasına rağmen, çok yüksek bir algısı vardır. Kırıntı’nın İstanbul dışında ilk şubesini İzmir’de Hiltown AVM’de hayata geçirdik. Bir sonraki şubeyi Bağdat Caddesi’nde açacağız. Son olarak ise Bidaha’yı Anadolu Yakası’nda hayata geçireceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın