Metro Türkiye, Vegan Mutfak Atölyesi’ni Şeflerle Birlikte Bi Nevi Deli’de Düzenledi

Günümüzde gittikçe artan vegan, vejetaryen ve fleksitaryen gibi bitki bazlı beslenme çeşitlerine yönelik geniş ve yenilikçi ürün portföyüyle çözümler sunan Metro Türkiye, şeflerin bu alandaki reçetelerine katkı sağlamak ve ilham vermek için de son üç yıldır yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Metro Türkiye, ülkemizde vegan beslenme konusunda yaptığı çalışmalarla öncü olan Şef Belkıs Boyacıgiller ve kurucusu olduğu Bi Nevi Deli’nin eğitmen ekibi ile sektördeki şefleri vegan atölye çalışmasında bir araya getirdi. Gerçekleşen etkinlikte şefler, bitki bazlı beslenme konusunda önemli bilgiler edinirken, eğitmen şeflerin hazırladığı vegan menüyü deneyimlediler.

Yaklaşık 35 yıldır yeme içme sektörünün bir numaralı iş ortağı olma hedefiyle çalışan Metro Türkiye, raflarında sunduğu geniş ve yenilikçi Metro markalı ürün portföyü ile şeflerin mutfaktaki en yakın çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Artan vegan beslenme talebine karşılık kendi markası Metro Chef Veggie altında bitki bazlı ürünler geliştiren ve bu ürünlerle oluşturulabilecek menülerin hazırlanmasına da ilham veren Metro Türkiye, “Sofrada Herkese Yer Var” mottosuyla düzenlediği vegan mutfak atölyesinde şeflerle bir araya geldi. Bi Nevi Deli’nin Yeniköy’de açılan yeni atölyesi Bi Nevi Deli The Lab’de Şef Belkıs Boyacıgiller eşliğinde gerçekleşen vegan mutfak atölyesinde bitki bazlı ürünlerin kullanım alanları ve pişirme teknikleri keşfedildi.

Zinde bir yaşam ve sürdürülebilir bir dünya düşüncesini odağına alan ve tüm dünyada yükselişe geçen vegan, vejetaryen, fleksitaryen gibi farklı beslenme alışkanlıklarına, “Bu sofrada herkese yer var!” mottosuyla katılan Metro Türkiye, ülkemizde restorancılığa vegan bir bakış açısı ile yaklaşarak bu alanda öncü olan Belkıs Boyacıgiller ve kurucusu olduğu Bi Nevi Deli ekibiyle, misafir şefleri bir araya getirdi.  Bi Nevi Deli’nin Tarabya’da açılan yeni atölyesi Bi Nevi Deli The Lab’de Şef Belkıs Boyacıgiller eşliğinde gerçekleşen vegan mutfak atölyesinde bitki bazlı ürünlerin kullanım alanları ve pişirme teknikleri keşfedildi. Metro Chef ürünleriyle oluşturulan başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan örnek bir vegan menünün demosu gerçekleştirildi. Menüde, Patlıcan Üçlemesi, Ananas & Mantar Wellington, Balkabaklı Cheesecake ve Hindistan Cevizi Sütlü Dondurma yer aldı.

Bi Nevi Deli’nin kurucusu ve atölyenin ev sahipliğini de üstlenen şef Belkıs Boyacıgiller, etkinlik hakkında görüşlerini şöyle getirdi: “Vegan ya da bitki temelli yemek hazırlamak Metro Türkiye sayesinde artık çok daha kolay. Her gün genişleyen, vegan beslenmeye uygun olan, ürün gamlarıyla harika lezzetler hazırlamak pratik hale geldi. Kaju yoğurdu hazırlamak hem bilgi hem zaman gerektiriyor, artık kimsenin uzman olmasına gerek yok, vegan yoğurdu hazır alıp bilindik Türk yemekleri veganlaştırılabilir. Örneğin; yoğurtlu semizotu ya da ayranaşı yapılabilir. Vaktiniz kısıtlı ise sıfırdan hazırlamanıza bile gerek yok, Metro Chef Veggie bitki bazlı meze serisi hem lezzetli hem de pratik yemekler sunuyor. Bugün burada misafir şeflerimiz ile Metro Türkiye’nin geniş vegan ürün portföyünden birçok ürünü kullanarak hazırlanan farklı menüyü birlikte deneyimledik.”

Sofrada Herkese Yer Var!

Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Dr. Aslı Duran atölye hakkında şunları söyledi: “Metro Türkiye olarak ülkemizde ve dünyada tüketiciler arasında yaygınlaşan vegan, vejetaryen, bitki bazlı veya fleksitaryen gibi farklı beslenme alışkanlıklarını yakından takip ediyor, şef ve işletmecilerimizin bu beslenme alışkanlıkların uygun menüleri hazırlaması için farklı ve yenilikçi ürünlerimizle portföyümüzü genişletmeye devam ediyoruz. Dünyanın gündeminde olan, sürdürülebilirliğin yanı sıra kişisel zindelik ve bütünsel iyilik amaçlarına da hizmet eden bu ürünlerle her beslenme alışkanlığına sahip tüketiciye hitap ediyor, şeflerimizin de her alanda çözüm ortağı oluyoruz. Menülerdeki dönüşüme ön ayak olmak ve aslında işletmelerin bu dönüşümde ihtiyaç duyabilecekleri her konuda onlara yol göstermek istiyoruz. Bugün de burada vegan mutfak konusunda cesur adımlar atarak öncü olan sevgili Belkıs şefimiz ve misafir şeflerimizle keyifli bir atölyede bir araya gelerek şeflerimize vegan mutfak konusunda ilham olmak istedik. Metro Türkiye olarak bizim için Sofralarda herkese yer var’”.

Sosyal Medya'da Paylaşın