Meal Box CEO’su Murat Demirhan: “Hazır yemek satışlarında büyüme olacak”

Meal Box CEO’su Murat Demirhan; koronavirüs salgını, etkileri ve çalışmalarıyla ilgili Gündem Değerlendirmeleri’nde açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede genel perspektifte iyi bir performans gösterdiğini dile getiren Demirhan, “Sektör çok etkilendi. Ama bazı avantajlı kısımları da oldu. Örneğin, bizim hizmet şeklimiz abonelikle paket sıcak yemek servisi olduğu için, insanlar bize değil biz insanlara gidiyoruz. 4 yıl öncesinde bu sistemi kurarken önce hijyen ve gıda güvenliği demiştik. İşte bu model bizim bu zor günlerden başarıyla çıkmamızı sağladı” dedi.

Murat Demirhan koronavirüs süreciyle beraber yemek teslimatında dönülmez değişiklikler olacağını söyleyerek Meal Box’tan ve çalışmalarından şöyle söz ediyor: “2014’de bu sektöre girdik. Çeşitli formatlarda bunu yaptık. Önce restoran açtık ama o zaman da aynı mantıktaydık. Yemek tek bir mutfakta pişirilmeli. Ancak bu sayede yemek ve hijyen konusunu mükemmel şekilde sağlayabilirsiniz. Sonrasında perakende ile devam ettik. Biz şu an ağırlıklı olarak ofislere yemek servisi yapıyoruz. Ama tek seferlik yapmıyoruz. İlk 3 sene bu şekilde yapıyorduk. İlk başta alınan siparişleri hızlı bir şekilde getiriyorduk. 2016 Haziran’ında bu sistemi sonlandırdık. Bunun üzerine testlerini yaptığımız abonelik modeline odaklandık. 10 gün veya 1 ay sıcak yemek abonesi oluyorsunuz. Menüleri sistem üzerinden açıklıyoruz ve her gün düzenli olarak öğlen yemeklerini sıcak bir şekilde servis ediyoruz. 1 seferlik değil, en az 10 günlük abonelik gerekiyor. Oldukça esnek bir abonelik sistemimiz var. Bu sayede ciddi sayıda düzenli müşteriye ulaştık. Diğer sisteme göre planlama yapabilme imkanı sağladı bu sistem. En zor kısım servis kısmıydı. Biz catering firmalarının ilgilenmediği küçük firmaları hedefledik. Çünkü lojistik maliyeti kurtarmazdı. Biz sistemimizi çok sayıda küçük yere gitme üzerine kurduk ve bu yüzden başarı sağladık.”

“Abone sayımız 2 katına çıktı”

Demirhan, mutfaktan çıkarken yemeğin üstünün bir daha açılmayacak şekilde kapatılmasının hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğini vurguluyor. Bu konunun son günlerde lezzetin de önüne geçtiğini dile getirerek, “Yeni bir normal oluşacak ve eski normalin hijyenine göre çok daha iyi olacak. Restoranların kapalı olmasının yanında paket serviste de ciddi bir azalma yaşandı. Bunun sebebi insanların bu konuda sıkıntı yaşaması. Bizim daha az hatta olumlu etkilenmemizin sebebi markaya 6 senedir yaptığımız yoğun yatırımdan kaynaklı. İş yerleri evde çalışmaya başladı ve onlara yemek gönderemedik ama yeni müşteriler kazandık. Banka genel merkezi, makine üretimi yapan bir fabrika gibi irili ufaklı firmalar bu süreçte bizi tercih etti. Bunun sebebi restoranların kapalı oluşu, insanların endişe duyuşu oldu. Dolayısıyla abone sayımız 2 katına çıktı. Bizim servisimizin bilinirliği arttı çünkü herkes bilmiyordu. Eskiden bu kadar etkileşim almazdık çünkü insanlar bu kadar dikkatli değildi. Restoranlara dönecek olursak orada durum iyi değil. İnsanlar marketlerden aldıkları poşetleri uzun uzun yıkıyorlar. Böylesi bir titizlikte paket servisi de dolayısıyla etkilendi” ifadelerini kullanıyor.

“Abonelerimiz servisten çok mutlular”

Başarılı isim Meal Box’ta yapılan yemeğin ertesi günü hemen servis edildiğini belirterek bu süreci şu sözlerle anlatıyor: “Biz de hızlı soğutma süreci var. Bu çok fazla sektörde kullanılmaz. Soğuturken hızlı geçirilmesi gereken bir ara var ve biz hızlı soğutma ile bu riski bitiriyoruz. Sonrasında tamamen steril bir şekilde otomatik kapama makinelerinde kapatılıyor. O andan itibaren yemeğe bir müdahale söz konusu değil. Yemek kabı sonrasında bir kutunun içine konuluyor. Kapların içine konulduğu kutuların 2 görevi var. Yemeği taşımak ve sıcak tutmak. Bugün porsiyonladığımız yemeği soğuk dolaplarda bekletiyoruz ve yemek kabındayken özel cihazlarla ısıtıyoruz. 110 derecelik fırınlarda yemekler ısıtılıyor. Daha sonra bu kaplar thermobox’lara konuluyor ve her gün dezenfekte ediliyor. Bugün iş yerine bıraktığımız thermobox ile birlikte dün bıraktığımız thermobox’ı alırız ve dünkü kutu hemen dezenfekte edilir. Taşıyan çalışanımız kesinlikle herhangi bir temasta bulunmaz ve her zaman maske ve eldiveniyle çalışır. Bu çalışma yöntemiyle enfekte olan hiç kimse olmadı. Abonelerimiz servisten çok mutlular. Kurye çalışmıyor, ticari araçlar kullanıyoruz çünkü kutuları 1 kerede bırakabilmek için. Zaman içerisinde kendi ağımızı da kurduk.”

“Menüye ve yemeğe çok özeniyoruz”

Murat Demirhan, iki kişilik ‘evde kal yemek paketi’ çıkardıklarını, içerisinde; iki tane öğle yemeği, iki tane akşam yemeği ve atıştırmalık bulunduğunu söylüyor. Tüm günlük yemeğin bu paket içerisinde yer aldığını ifade ederek, “İnsanlar ödemeyi e-ticaret mantığı ile online ödemeyle yapabiliyor. Bu bir kerelik bir satış, diğeri gibi abonelik değil. Şimdi de aynı mantıkla Ramazan paketi çıkardık, bunda da iftar, sahur ve atıştırmalık var. İki paketimiz de soğuk servis ediliyor. Öte yandan kişiye özel menü hazırlamıyoruz. Menü paketleri var oradan seçim yapılıyor. Ağırlıklı Türk mutfağı ama özellikle ana yemeklerde dünya mutfağı da var. Öğle yemeğinde çorba, ana yemek, yardımcı yemek ve soğuk bir yemek; salata, tatlı veya zeytinyağlı gibi. Biz menüye çok özeniyoruz. Executive Chef’imiz menü üzerinde sürekli çalışıyor. Ve insanlar web sitemizden gün gün hangi yemeklerin olduğunu görebilir. Menüye ve yemeğe çok özeniyoruz. Bu fiyata verilebilecek en iyi menüyü çıkardığımızı düşünüyorum” diyor.

“Yemek kartıyla artık Meal Box’ın sitesinden yemek alınabilecek”

Abonelik pazarında büyüme olacağını kaydeden Murat Demirhan sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bizim yaptığımız şey dönüştürmek. İş yerlerine uzun zamandır yemek gönderiliyordu ama biz buna farklı bir yöntem getirdik. Yemek kartları da bizim doğal ortaklarımız ve onlarla da projelerimiz var. Yemek kartıyla Meal Box’ın sitesinden yemek alınabilecek. İşin bu kısmıyla paket servisin büyüyeceğine inanıyorum. Asıl büyüme perakende noktalarda hazır yemek satışlarında olacak. Biz bir süredir buna da hazırlanmıştık ve çok tesadüf oldu. Yemeklerin bir kaba konulduğu ve 1 hafta tüketilebilir yemekleri zincir marketlerden, online yerlerden ve benzin istasyonlarından ulaştıracağız ve perakende yemek olarak biz de bu sisteme gireceğiz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın