Mahir Lokantası, lezzetleriyle geleneksel esnaf lokantacılığını yaşatıyor

Mahir Lokantası, otantik ve sade bir konsept üzerine kuruluyor. Geleneksel esnaf lokantacılığının ruhunu yaşatan mekânı, İşletme Sahibi Mahir Nazlıcan’dan dinledik.

Eski esnaf lokantacılığının nezihliğini ve kültürünü yaşatan Mahir Lokantası, lokantanın ambiyansını ve yemek sunumlarını da buna göre şekillendiriyor. Öteden beri hayalindeki lokantayı hayata geçirmek istediğini dile getiren Mahir Nazlıcan, “Babamla yıllarca çalıştıktan sonra kendisinden edindiğim tecrübeleri bir lokanta ile taçlandırmak istedim. Ve Mahir Lokantası’nı hayata geçirdim” diyor.

Baba mesleğini Mahir Lokantası’nda devam ettiriyor

Başarılı girişimci yaklaşık 21 yıldır lokantacılık sektöründe çalışmalar yapıyor. Baba mesleği olan ve 2015 yılına kadar babasının yanında çalışan Nazlıcan, sonrasında kendi adını verdiği Mahir Lokantası’nı hayata geçiriyor. Başarılı şef aynı zamanda lokantada mutfağa da giriyor.

“Değişik bölgelerden yemekler yapmaya çalışıyoruz”

Mahir Nazlıcan, Mahir Lokantası’nın tek bir bölgenin özelliğini taşısın istemiyor ve Türkiye’nin dört bir yanındaki imza lezzetleri menüsüne ekliyor. “Bizim lokantamız İstanbul gibi” diyen başarılı şef Mahir Lokantası’nı şöyle tanımlıyor: “Nasıl ki İstanbul Türkiye’yi temsil ediyor, biz de menümüzün bütün Türkiye’yi temsil etmesini istiyoruz. Menümüzü bu yaklaşımla oluşturuyoruz. Mümkün olduğu kadar değişik bölgelerden yemekler yapmaya çalışıyoruz. Kuzu incik, etli fırın güveç, papaz yahni, ekşili dolma, Antep yuvalama, İspir kuru fasulye ve Urfa lahmacun başlıca lezzetlerimiz arasında.”

“Lokantacılık insanları mutlu etme sanatı”

Lokantanın en sevilenleri ise; kuzu incik, papaz yahni, ekşili dolma, içli köfte, ıspanak kavurması oluyor. Mahir Nazlıcan İstanbul’un en iyi lahmacunlarını yaptıkları konusunda da bir hayli iddialı. Lokantacılığın insanları mutlu etme sanatı olduğunu ifade eden, başarılı girişimci, “Amacımız konuklarımızın lokantamızda olabildiğince rahat ve mutlu hissetmelerini sağlamak. Yeni sezonda ise kış mevsimi için oldukça besleyici pöç çorbası ve ayak paça, kış mevsiminin sebzelerinden hazırladığımız yemekler menümüze eklenen lezzetlerimizden. Önümüzdeki projemiz, Mahir Lokantası markası adı altında lahmacun zinciri kurmak. İstanbul’da ‘yemek’ denildiğinde akla ilk gelen ismin Mahir Lokantası olması hedefimizdir” açıklamalarında bulunuyor.

“İstanbul lokantacılığında imza isim olmak istiyorum”

“İstanbul lokantacılığında bir imza isim olmak isterim” diyen Mahir Nazlıcan sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Benim hayalim şu; hani çocukken babamız elimizden tutardı ve bizi bir lokantaya götürürdü, ailece düzenli aralıklarla gittiğimiz lokantalar vardı. Bunlar her zaman hafızalarımızın en tatlı köşelerinde durur. Lokantamıza bugün gelen ailelerin, çocuklarımızın ilerde hafızalarında yer etmek ve İstanbul’u anlatan filmlerde, romanlarda bir şehir mekânı olarak yer almak isterim. Bunun için çok çalışıyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın