Klasiği modernle birleştiren meyhane: Hane Kadıköy

Hane Kadıköy, modern meyhane konseptinin yaratıcı adreslerinden biri. Kadıköy’de hizmet veren mekân, biri bar kültüründen diğeri ise kurumsaldan sıkılmış iki kuzen tarafından hayata geçiriliyor. 

Hane Kadıköy, iki ortaklı bir aile işletmesi. Bu sıcaklığı mekâna geçiren Tuğkan Tuğral ve Berk Sayan kuzenler işin hakkını fazlasıyla veriyor. Alışılmışın dışında hayata geçirdikleri Hane Kadıköy’de adeta klasiklerden sıyrılıyorlar. İsim üzerinde ise uzunca bir süre düşündüklerini ifade eden Berk Sayan, “İsim üzerinde düşünürken buranın bizim evimiz gibi olacağını fark ettik ve her gelen misafiri ev sıcaklığında ağırlamak istedik. Bu sebeple ismini Hane koyduk” diyor.

Tuğkan Tuğral, çok uluslu şirketlerde yöneticilik deneyimine sahip. Berk Sayan ise aslen gazeteci aynı zamanda hem yeme-içme hem de eğlence sektöründe baya deneyim kazanmış bir isim. Tuğkan Tuğral, Hane Kadıköy’ü şu sözlerle özetliyor: “Hane Kadıköy temelde kendisini; tadı tuzu olmayan mezelerden, özensiz hazırlanan, ruhu olmayan ve her biri diğerinin kopyası meyhane konseptlerinden bir adım öteye taşıma motivasyonuyla yola çıktı.”

“Klasik olanı modernle birleştirdik”

Klasik adı altında meyhane kültürünü öldüren yüzlerce restoranın olduğuna değinen Berk Sayan ise, “Biz klasik olanı modernle birleştirdik ve bize ait bakış açısıyla yeniden yorumlayarak bir menü hazırladık. Ambiyans olarak da klasiklerden sıyrıldık, dekorasyonla ise sıcak ve rahat bir restoran havası yakaladık” ifadelerini kullanıyor. 

“Geleneksel lezzetlerden yenilikçi bir konsept”

Hane Kadıköy, özellikle hafta içi müzikal manada alışılmışın dışına çıkıyor ve Gaye Su Akyol, Can Güngör, Palmiyeler gibi yeni nesil isimlerin şarkılarını dinleyerek demlenebiliyorsunuz. Cuma-Cumartesi günleri ise mekânda eğlencenin ritmi pop müziğine kayarak epey artıyor. Menülere gelecek olursak iki kuzen mutfakta sırtını geleneksel lezzetlere yaslayarak yenilikçi bir konsept ortaya çıkarıyor. 

Zeytinyağı Ayvalık’tan, tereyağı Trabzon’dan, nar ekşisi Antakya’dan

Tuğral menüde yer alan inovatif ve imza lezzetleri bizlerle paylaşıyor: “Örnek vermek gerekirse atom yapıyoruz ancak klasik yoğurt ve acı biberin çok ötesinde. İçerisinde közlenmiş patlıcan, ceviz ve kuru domates de mevcut. Atom’un imza lezzetlerimizin başında geldiğini söyleyebiliriz. Güveç deniz ürünlerimiz de keza öyle. Beyaz şarap ve krema ile hazırlıyoruz. Misafirlerimize her detayını çok ince düşünerek geliştirdiğimiz, ayakları yere basan bir menü servis ediyoruz, bu sebeple menümüze güvenimiz tam. Öte yandan birçok ürünümüzü yerel üreticiden ve kendi bölgesinden getirmeye çalışıyoruz. Tuzlu yoğurt ve nar ekşisi Antakya’dan, zeytinyağı Ayvalık’tan, kavurma Rize’den, tereyağı Trabzon’dan, bozkır tahini Konya’dan geliyor.”

“Mezelerimize birkaç yeni lezzet ekleyeceğiz”

Hane Kadıköy’ün yeni sezonda ilk gündemi, kış menüsü. Hazırlıklara başladıklarını ifade eden Sayan, “Menümüzün ana hatlarını koruyarak mevsimsel bir değişiklik yapacağız. Burada en çok önem verdiğimiz başlıklardan birisi mevsimsel ürünler servis etmek. Bu bakış açısıyla mezelerimize birkaç yeni lezzet ekleyeceğiz, tarihsel derinliği olan birkaç geleneksel tarifi de çok da özünden uzaklaşmadan menüye dahil edebiliriz. Yeni menümüzü en geç Aralık başında misafirlerimizle buluşturacağız” açıklamalarında bulunuyor.  

“Yaptığımız işin hakkını vermek istiyoruz”

Bambaşka sularda yeni maceralara çıkacaklarının müjdesini veren Tuğkan Tuğral sözlerini şöyle tamamlıyor: “Hayaller bolca ve uçsuz bucaksız, ancak harekete geçmek için erken olduğunu düşünüyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basarak, buranın biraz daha tadını çıkarmak, yaptığımız işin hakkını vermek istiyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın