Lord’s Palace Genel Müdürü Sami Preshova: “Tüm önlemlerimizi aldık, Kuzey Kıbrıs Türkiye’yi bekliyor”

Kuzey Kıbrıs, Girne’de bulunan beş yıldızlı otel Lord’s Palace’ın Genel Müdürü Sami Preshova, Covid-19 sürecinin; turizme, Ada’ya etkilerini ve otelde aldıkları önlemleri FoodinLife anlattı.

Kuzey Kıbrıs’ta ilk vaka 11 Mart’ta bir turist kafilesinde çıktı ve çok kısa zamanda fark edilerek otel karantina altına alındı. Alınan tedbirlerle Ada genelinde virüsün bulaş yapamadığını ifade eden Sami Preshova, “Sonrasında yine yurt dışından gelen vatandaşlar ve turistlerden yayılma başladı. Kuzey Kıbrıs ilk 3 vakadan sonra iddialı bir adım atarak tüm işletmelerin kapanmasına karar verdi. 13 Mart tarihinden itibaren önce kısmi sokağa çıkma yasakları sonrasında tam sokağa çıkma yasakları ile çok kısa sürede tüm vakaların sona ermesini sağladı. Lord’s Palace Hotel’in de içerisinde bulunduğu Girne’de hiç vaka görülmedi. Ancak buna rağmen hem halkın sağduyulu davranışları hem de önlemlerin harfiyen uygulanması ile süreç devam etti. 19 Nisan itibari ile tüm vakalar iyileşerek dünyada en güvenli ülke olduk” diyor.

“Hijyen ve temizlik konularına hassasiyetle yaklaşmaktayız”

Turizm sektörü şüphesiz tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da pandemiden fazlasıyla etkilendi. Her ne kadar Covid-19 bulaşı engellenmiş olsa da Kuzey Kıbrıs’a gelecek uçakların uçuş yapmaması nedeniyle ülke turistlere açılmadı. Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması nedeniyle turist gelmemesi sadece turizmi değil tüm sektörleri ve turizm sektörünün paydaşlarını da aynı şekilde etkilediğini ifade eden başarılı yönetici, Lord’s Palace Hotel & Spa & Casino ailesi olarak açılışımızdan bu yana hijyen ve temizlik konularına hassasiyetle yaklaşmaktayız. Misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve Kıbrıs halkının sağlığı için üzerimize düşen sorumluluklarımızın farkında olup, Covid-19 pandemi sürecinde bu önlemleri daha da genişlettik. Pandemi ilan edilmeden önce, otelde geniş çaplı dezenfekte önlemleri alınmaya başlamıştı. İşletmeler kapandıktan sonra ise geniş çaplı önlemler alınarak en üst düzey dezenfektasyon uygulamaları getirilerek başarı ile hijyen sertifikamızı aldık. Bu süreçte tabii ki en önlemli konulardan biri de personelin refahıydı. Tüm personellerimize lojmanlarda en sağlıklı şekilde konaklamaları ve maddi ve manevi kayıp yaşamamaları için günde iki öğün yemek gönderildi, online eğitimler ve testler yapıldı, psikolojik eğitimler verildi ve lojmanlar sürekli olarak sterilize edildi” açıklamalarında bulunuyor.

“Restoranlarımız uluslararası bilinirliğe ulaştı”

2016 yılı Mayıs ayında faaliyete geçen Lord’s Palace Hotel, Türkiye’den Girne’ye uzanan ekibi ve lifestyle yapısıyla misafirleri kendine çekiyor. Sektöre çok hızlı giriş yapan Lord’s Palace Hotel çok kısa sürede hem Türkiye’de hem yurt dışında beklenilen bilinirliği elde ederek, yüksek doluluk oranı ile başarılı bir kurum haline geliyor. 250 odalı ve 5 yıldızlı olmasının yanı sıra; uluslararası standartlara sahip olan otel, Kıbrıs kültürünü de içerisinde barındırmayı ihmal etmiyor. “Yiyecek içecek alanında da restoranlarımız, barlarımız, club’larımız ve beach club’ımız ayrı ayrı markalaştı” diyen Sami Preshova sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Restoranlarımız Ada’da en popüler mekânlar haline geldi. Sadece lokal ve otel misafirlerimize değil, özellikle Kömür Steak & Ocakbaşı, Khephal Balık Restoranı, Sky Lounge ve Odyssey Club uluslararası bilinirliğe ulaştı. Misafirlerimiz, paydaşlarımız, tedarikçilerimiz, markalarımız ve vizyonumuz ile Lord’s Palace Hotel’de çok daha güzel zamanlar geçireceğinize eminim. Kıbrıslı bir yatırımcının, bu seviyede ve bu büyüklükte bir projeye öncülük etmesi de Kıbrıs için ayrıca sevindirici bir gelişme. Lord’s Palace Hotel’in kısa vadede yakalamış olduğu hem Kıbrıs hem uluslararası pazardaki başarısını, aynı hizmet kalitesi ile ikinci otele de taşıyacağını ve Kıbrıs turizmine büyük katkı sağlayacağına inancımız tam. Bu sürecin sonunda, Lord’s Palace Hotel’in kısa sürede eski performansına ulaşacağına inanıyorum. Otel ve otelin altındaki tüm markalarımızda aldığımız hijyen aksiyonlarımız ve yüksek standartlarımız ile en üst seviyede bir tatili garantiliyoruz. Bu düşünceleri benimle birlikle tüm iş ortaklarımız, anlaşmalı acentalarımız, tedarikçilerimiz ve personelimiz paylaşıyordur. Biz proje için şimdiden çok heyecanlıyız, ayrıca yatırımcımızın turizm alanındaki yatırımlarının bu otelle de sınırlı kalmayacağını müjdesini şimdiden verebilirim.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın