İngiltere’nin Türkiye’den ziyaretler sonrası karantinayı kaldıracağı bekleniyor

İngiltere vatandaşlarının Türkiye’ye ziyaretleri sonrası 14 gün karantina uygulamasını sonlandırmaya hazırlanıyor. Adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisi 100 bin kişiye düşen vaka sayısına bağlı olarak dönüşte karantina uygulanacak ülkelerin listesinin değişebileceğini, programın “Çekirdek Akdeniz ülkeleri” ve Orta Avrupa’daki bazı ülkeleri kapsamasının planlandığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy geçen günlerde yaptığı açıklamada İngiltere’den gelecek turistlerin durumunun 10 gün içinde netleşmesini beklediğini söylemişti.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, İngiliz hükümetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkeye tatile gidenlerin dönüşlerinde kendilerini iki hafta süreyle karantinaya almaları kuralını kaldırmaya hazırlandığını duyurdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; bu konudaki kararın, turizm sektörüne zaman tanımak için, hükümetin karantina programını gözden geçireceği pazartesi gününden önce açıklanmasının beklendiğini bildirdi.

Guardian, İngiltere ile tatil merkezleri arasında kurulacak “hava köprüsünün” Türkiye, İtalya, İspanya, Yunanistan, Hırvatistan, Avusturya ve Almanya’yı kapsayacağını yazdı. Listenin, enfeksiyon oranının İngiliz vatandaşlarının tatil dönüşü 14 gün kendilerini karantinaya almasını gerektirmeyecek kadar düşük olması kriterine göre hazırlandığı belirtiliyor.

Adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisi 100 bin kişiye düşen vaka sayısına bağlı olarak listenin değişebileceğini, programın “Çekirdek Akdeniz ülkeleri” ve Orta Avrupa’daki bazı ülkelerini kapsamasının planlandığını söyledi.

Sosyal Medya'da Paylaşın